aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

fot. Europejska Perła Baroku

W poniedziałek (23 listopada) reporterzy pierwszy raz w historii weszli do podziemi w których spoczywają cystersi. Dzięki telewizji Strimeo wszystkie osoby, które interesują się historią naszego opactwa będą mogły poznać historię tego miejsca i pochowanych tam zakonników.

 

Podziemia, które udostępniliśmy dla reporterów to jeden z trzech takich obiektów znajdujących się pod Bazyliką. Organizacją pracy oraz wszystkimi kwestami bezpieczeństwa zajęła się telewizja Strimeo. Do wnętrza wraz z reporterami dostał się także Rafał Bijak – przewodnik po krzeszowskim opactwie. Nie było możliwości aby dostać się do podziemi schodami – ze względu na wagę kamiennej płyty, która je zamyka przed ołtarzem. Dwójka ochotników z lokalnej jednostki Straży Pożarnej przetransportowała uczestników nagrań wraz ze sprzętem na linach przez okno znajdujące się po południowej stronie Bazyliki.

Podziemia, które uchwycone zostały w kadrach obiektywów znajdują się pod prezbiterium – według tradycji chowani tam byli prezbiterzy, czyli ojcowie cystersi, którzy mieli możliwość sprawowania Mszy Świętych. Na miejscu znajduje się około 80 trumien, istnieje prawdopodobieństwo, że było ich tam o wiele więcej. Szczątki pozostałych zakonników mogą być także wmurowane w ściany tego zabytkowego obiektu. Najstarsza trumna wydatowana jest na rok 1739, natomiast dokumenty mówią że pierwsze pochówki odbyły się w tym miejscu już w 1730 roku. To ciekawostka biorąc pod uwagę fakt, że krzeszowska Bazylika powstała dopiero w 1735 roku.

Pocysterskie Opactwo w Krzeszowie kryje wiele niezwykłych historii – które można odkryć zwiedzając ten kompleks. Pewna część podziemi także jest udostępniona odwiedzającym – zwiedzać ją można w weekendy w sezonie letnim. Serdecznie zapraszamy aby po pandemii odwiedzić to miejsce, aby odkryć piękno i tajemnice Europejskiej Perły Baroku.

 

Nie masz prawa dodawać tutaj komentarzy

REKLAMA