aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

Kamienna Góra - Muzeum Tkactwa

Biografie czterech warszawskich powstańców, którzy pochowani zostali na Dolnym Śląsku przybliżył dzisiaj (niedziela, 1 sierpnia) Przemysław Mandela z wrocławskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

Wykład "Powstańcy Warszawscy pochowani na ziemi dolnośląskiej" zorganizowany został w Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze z okazji 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. IPN realizuje projekt opieki nad grobami Polaków biorących udział w walkach o niepodległość kraju. Często groby takie są zapomniane, grozi im likwidacja. Do IPN może je zgłosić każdy, pracownicy instytucji zweryfikują dane.

Przemysław Mandela przypomniał życiorys Lesława Węgrzynowskiego, profesora, lekarza, do II wojny światowej związanego ze Lwowem. Bohater opowieści urodził się w 1885 roku, podczas I wojny światowej był m.in. lekarzem Lenina. To prawdopodobnie uratowało mu życie, gdy w 1939 roku aresztowało go NKWD. W czasie wszystkich wojen i powstania był związany ze służbą zdrowia, często jako naczelny lekarz. Po Powstaniu Warszawskim poprzez obozy przejściowe trafił na Dolny Śląsk. Związany był ze szpitalami w Bukowcu, Kowarach i Obornikach Śląskich. W 1951 uznany za politycznie niepewnego i wyrzucony z Akademii Medycznej we Wrocławiu. Zmarł w 1956 roku, pochowany został we Wrocławiu.

Również we Wrocławiu znajduje się grób Stanisława Noworolskiego, urodzonego w 1891 roku propagatora radiotechniki. Podczas powstania m.in. kierował zespołem, który uruchomił radiostację Błyskawica. W 1946 roku został zamordowany w niewyjaśnionych okolicznościach.

Lekarzem był Wacław Żebrowski (urodzony w 1894 roku). Po zamachu na Franza Kutscherę "kata Warszawy" potajemnie leczył trzech rannych uczestników akcji. Został aresztowany przez Gestapo i wykupiony przez podziemie. Po wojnie przyjechał do Sobótki, w której tworzył służbę zdrowia. Zmarł w listopadzie 1946 roku.

Zygmunt Jodłowski urodził się w 1921 roku w Będzinie. Po upadku powstania trafił do obozu. Po wojnie osiadł w Szczawnie Zdroju. Współtworzył wałbrzyski oddział PTTK. Zmarł 10 maja 1989 roku.

Kamienna Góra - Muzeum Tkactwa 

 

REKLAMA

ds21