Drukuj

Kamienna Góra - rajd Arado

Tegoroczny, piąty, Rajd Arado rozpocznie się 29 kwietnia i potrwa do 3 maja. Rekonstruktorzy odwiedzą miasta i miasteczka po polskiej i czeskiej stronie granicy.Dzisiaj (czwartek, 7 kwietnia) odbyła się konferencja prasowa, na której przedstawiono założenia rajdu. Tegoroczna edycja zorganizowana zostanie pod hasłem Złoto dla zuchwałych. W inscenizacjach weźmie udział ponad 200 rekonstruktorów, 30 historycznych pojazdów i 3 samoloty. W programie jest 9 inscenizacji i znacznie większa liczba mniejszych potyczek. Rajd połączony został z obchodami 70-lecia Aeroklubu Jeleniogórskiego. Stąd mocny nacisk na lotnictwo. Powietrzna bitwa rozegrana zostanie nad Jelenią Górą.

Rajd rozpocznie się 29 kwietnia na zamku Czocha. W programie jest m.in. nocne zwiedzanie z udziałem rekonstruktorów. Dzień później (30 kwietnia) rekonstruktorzy odwiedzą najwięcej miejscowości m.in. czeski Zaclerz, Lubawkę, Kowary, Karpacz. W niedzielę (1 maja) kolumna wojskowych pojazdów przejedzie ulicami miasta, z placu Kościelnego, przez rynek, nad zalew. O godzinie 14.00 na zalewie rozpocznie się bitwa. Po inscenizacji będzie można obejrzeć historyczne miasteczko rozstawione nad zalewem. We wtorek (3 maja) rekonstruktorzy przeniosą się na lotnisko w Jeleniej Górze. W inscenizacji uczestniczyć będą m.in. dwa, pochodzące z II wojny światowej samoloty: De Havilland Tiger Moth T-7230 oraz Taylorcraft Auster Mk.IV.

Nowością tegorocznej edycji rajdu będą I Międzynarodowe Zawody Sportowe Grup Rekonstrukcyjnych. Tor przeszkód ustawiony zostanie nad kamiennogórskim zalewem. Rywalizacji rozpocznie się 2 maja o godzinie 10.00. Spośród zgłoszonych do tej pory uczestników zawody najstarszy urodził się w 1955 roku, najmłodszy w 2000. Zapisy nadal trwają.