aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

Ewa Kocemba, burmistrz Lubawki

Nowy rok źle zaczął się dla burmistrz Lubawki Ewy Kocemby. Pełnomocnik grupy mieszkańców złożył informację o rozpoczęciu procedury przeprowadzenie referendum w sprawie odwołania burmistrza. Od jutra ma ruszyć zbieranie podpisów.

Inicjatorzy uważają, że burmistrz działa na szkodę mieszkańców gminy. Zarzucają, że doprowadziła do wysokiego zadłużenia gminy, trwoni pieniądze na inwestycje, którym mieszkańcy są przeciwni, pojawia się zarzut braku właściwego nadzoru inwestorskiego, braku budowy mieszkań, naśnieżania stoku, braku remontu basenu, braku wodociągów i kanalizacji. Inicjatorzy piszą również o złej polityce kadrowej.

Informacje o możliwości złożenia podpisu pod wnioskiem można uzyskać telefonicznie: 604 41 86 61.

Po zebraniu odpowiedniej liczy podpisów zostaną one zweryfikowane przez komisarza wyborczego. Dopiero wtedy określony zostanie termin ewentualnego referendum. Głosowanie będzie ważne jeśli weźmie w nim udział 3/5 wyborców biorących udział w wyborach samorządowych 2018 roku.

To już druga w tej kadencji próba odwołania burmistrz Ewy Kocemby. Pierwsze referendum odbyło się 2 lutego 2020 roku. Wtedy uprawnionych do głosowania było 8874 mieszkańców, głosy oddało 1357 osób (frekwencja 15,29%), za odwołaniem było 1166 mieszkańców. Referendum było jednak nieważne ponieważ nie wzięło w nim udziału 3/5 głosujących w 2018 roku, czyli 2804 osoby.

fot. ulotka wyborcza z 2018 roku

REKLAMA