aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
fot. via PTSM-JR

W dniu 10 listopada 2017 roku uczniowie dwóch klas III e oraz III f ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kamiennej Górze wybrali się na wycieczkę do Chełmska Śląskiego w ramach cyklu ?Poznajemy powiat kamiennogórski? organizowanego dla młodych mieszkańców naszego miasta przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych przy wsparciu finansowym Powiatu Kamiennogórskiego.

 

Młodzi kamiennogórzanie po przyjeździe do Chełmska Śląskiego pierwsze swoje kroki skierowali do zespołu drewnianych podcieniowych domów tkaczy tzw. ?Dwunastu Apostołów? zbudowanych w 1707 r. przez cystersów z Krzeszowa dla tkaczy lnu, którzy zostali sprowadzeni z Broumowa w Czechach. W jednym z nich znajduje się Izba Tkacka Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Chełmska Śląskiego, w której spotkali się z panią Teresą Sobalą, która podczas interesującej prelekcji zapoznała ich z dziejami tkactwa ludowego w Chełmsko Śląskim oraz przeznaczeniem poszczególnych pomieszczeń domu tkacza, które były szczegółowo zaprojektowane przez cystersów, którzy wnieśli ogromny wkład w rozwój tkactwa na Śląsku. Młodzi kamiennogórzanie dowiedzieli się, że pierwotnie wybudowano 17 domów tkaczy, gdyż oprócz zespołu jedenastu domków tkaczy ?Dwunastu Apostołów? (Piotr, Andrzej, Jakub, Jan, Filip, Bartłomiej, Mateusz, Tomasz, Jakub syn Alfeusza, Szymon oraz Juda) powstały także domy tzw. czterech Ewangelistów (Marek, Jan, Łukasz i Mateusz), Dom bez podcieni (Maciej) oraz ?12 Apostoł ? Judasz?. Domy zostały wybudowane nad potokiem (w wodzie moczono płótno) na południowym zboczu gór, gdzie intensywne słońce wybielało płótno, a rosnące w okolicy drzewa dawało drewno, które po odpowiednim spalaniu dawało produkt potrzebny do bielenia tkanin (tzw. potaż), a len przechowywano na strychach pod strzelistymi dachami.

W Izbie Tkackiej uczestnicy wycieczki zobaczyli również różnorodne narzędzia (m.in. międlico-cierlicę, szczotki do czesania lnu, wrzeciono oraz krosno poziome), używane do produkcji tkanin. Podczas części warsztatoweji Teresa Sobala opowiedziała trzecioklasistom o lnie, uprawnej roślinie użytkowej, której odmiany mienią się całą paletą barw. Ludność Chełmska Śląskiego przez długie lata zajmowała się tkactwem. Każde z nich mogło również samodzielnie dotknąć wiązki lnu oraz spróbować jak smakują jego nasiona. Słuchając opowiadania bajki ?Jak Krecik dostał spodnie? dowiadywali się o kolejnych czynnościach związanych z obróbką lnu, a także mieli możliwość samodzielnego, pod okiem prowadzącej zajęcia, poznania na czym polegało międlenie, trzepanie oraz czesanie lnu. Przekonali się również jak trudną czynnością jest prawidłowe skręcenie nici. Dużą ciekawość wśród uczniów wzbudziło drewniane krosno poziome, które służyło tkaczowi do produkcji tkaniny. Wszystkie czynności przy jego obsłudze były wykonywane przez tkacza przy pomocy rąk oraz nóg. Po naciśnięciu podnóżków stopami, nicielnice podnosiły grupę nici osnowy, tworząc przesmyk, przez który przeprowadzano wątek (zespół nici biegnących w poprzek tkaniny, prostopadle do kierunku nici osnowy). W trakcie tej czynności wątek łączy się z osnową tworząc tzw. splot tkacki. Ostatnią czynnością tkacką poznaną i próbowaną przez wszystkich uczestników wycieczki było wspólne wykonanie fragmentu tkaniny lnianej, co sprawiło im wiele radości.. Otrzymali też od prowadzącej zajęcia na pamiątkę tkaninę wykonaną w trakcie mini-warsztatów tkackich oraz mogli dokonać zakupu drobnych pamiątek, w postaci wyrobów lniarskich oraz widokówek w sklepiku Izby Tkackiej. Opuszczając gościnną dla nich Izbę Tkacką zobaczyli jeszcze w jednym z pomieszczeń czuwającego cystersa.

Na zakończenie swojego pierwszego spotkania z historią tkaczy chełmskich oraz ich pracą zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie na tle zespołu domów tkaczy ?12 Apostołów? serdecznie dziękując za interesujące zajęcia i mile spędzony czas w Izbie Tkackiej.

Opiekunami młodych uczestników wycieczki byli Katarzyna Grzelak i Małgorzata Pawlikowska ? wychowawczyni klasy oraz Jerzy Rubach ? Instruktor Krajoznawstwa Regionu PTTK.

 

REKLAMA