aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
fot. via PTSM-JR

W dniu 30 listopada 2017 roku uczniowie klasy III a ze Szkoły podstawowej nr 1 w Kamiennej Górze uczestniczyli w wycieczce autokarowo-krajoznawczej wiodącej m.in. przez ruiny pałacu Kreppelhof oraz Mauzoleum rycerskiego Rodu Schaffgotschów w Raszowie. Trzecioklasiści uczestniczyli w cyklu wycieczek ph. ?Poznajemy powiat kamiennogórski? organizowany dla młodych mieszkańców naszego powiatu przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych przy wsparciu finansowym Powiatu Kamiennogórskiego.

 

Po przyjeździe na stację paliw ?Orlen? młodzi kamiennogórzanie wyruszyli na krótki spacer pomnikową aleją lipową nazwaną w 1827 r. ?Aleją Książęcą? na cześć goszczącego w pałacu księcia Fryderyka Wilhelma, przyszłego króla Prus Fryderyka Wilhelma IN. W latach 1560-1569 Hans I Schaffgotsch ? założyciel kamiennogórskiej gałęzi rodu rycerskiego, zainicjował przebudowę starej wieży obronnej na jedną z najokazalszych rezydencji pałacowych na Dolnym Śląsku. Ród ten, przez pięć pokoleń, był właścicielem pałacu do czasów wojny trzydziestoletniej (1618-1648). Pałac, przez kilka wieków niezamieszkały, hrabia von Promnitz w 1765 r. podarował swojemu siostrzeńcowi Friedrichowi zu Stolberg-Wernigerode. W II połowie XIX w. gruntownej przebudowy pałacu w stylu neorenesansowym dokonał Eberhard hrabia zu Stolbeg-Wernigerode. Budowla pozostawała własnością tego rodu aż do 1945 r.. Pałac Kreppelhof nazwany po II wojnie światowej Grodztwem, od pożaru w 1964 r. pozostaje niestety, w niezabezpieczonej ruinie.

Po obejrzeniu ruin pałacu oraz zrobieniu sobie pamiątkowego zdjęcia młodzi krajoznawcy pojechali do Raszowa, gdzie zwiedzili znajdujące się w kościele filialnym p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP z XIV w. Mauzoleum (kaplica grobowa) rycerskiego rodu von Schaffgotsch z XVI w. to jeden z najcenniejszych zabytków na ziemi kamiennogórskiej. W cenralnej części kaplicy zobaczyli renesansowe nagrobki w postaci tumb grobowych Hansa I Schaffgotscha i jego żony Salomei z d. Nimptsch oraz ich syna Hansa II Schaffgotscha i jego żony Margarethy Hochberg. Na tumbach umieszczone są całopostaciowe figury zmarłych wraz z herbami rodowymi. Ponadto w mauzoleum znajdują się: rozbudowany marmurowy nagrobek rycerza ze stojącą figurą, epitafia kobiet zmarłych w różnym wieku, oraz najliczniejsze w kaplicy grobowej epitafia dziecięce.

Po zwiedzeniu kaplicy grobowej Schaffgotschów w Raszowie trzecioklasiści powrócili do Kamiennej Góry, gdzie na zakończenie swojej wycieczki krajoznawczej zobaczyli, na terenie byłej filii obozu pracy ?Gross-Rosen?, działającej w naszym mieście w latach 1944-1945, pomnik upamiętniający zamęczonych i pomordowanych więźniów, którzy zatrudniani byli w niemieckich zakładach przemysłu zbrojeniowego oraz przy drążeniu podziemnych tuneli.

Stąd powrócili do swojej szkoły, gdzie zakończyli swoją wycieczkę krajoznawczą, która była poprzedzona lekcją regionalną połączoną z prezentacją zwiedzanych w czasie jej trwania obiektów krajoznawczych ziemi kamiennogórskiej. Wszyscy jej uczestniczyli otrzymali znaczek okolicznościowe z wizerunkiem XIX-wiecznego pałacu Kreppelhof..

Opiekunami młodych turystów byli: Małgorzata Bąk ? wychowawczyni klasy oraz Jerzy Rubach ? Instruktor Krajoznawstwa Regionu PTTK.

REKLAMA