aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

fot. PTSM-JR

W dniu 5 grudnia 2017 roku uczniowie dwóch klas III a oraz III d ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kamiennej Górze wybrali się na wycieczkę krajoznawczo edukacyjną do Piechowic. Młodzi członkowie PTSM wzięli udział w cyklu wycieczek ph. ?Poznajemy zabytki i obiekty przyrody regionu? organizowanego dla młodych mieszkańców naszego miasta przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.

 

Młodzi kamiennogórzanie pojechali do Piechowic aby zwiedzić działającą w tej miejscowości Hutę Szkła Kryształowego ?Julia?. Huta ?Julia? jest jedyną ocalałą pamiątką po wspaniałych szklarskich tradycjach tej części Karkonoszy. Jej historia sięga XIX wieku, kiedy w Piechowicach powstaje huta Friedricha Wilhelma Heckerta, która zatrudniała wielu fachowców ? dmuchaczy, szlifierzy i malarzy szkła, dzięki którym dościgała jakością wyrobów starszą hutę szkła działającą w Szklarskiej Porębie. W 1923 r. obie huty łączą się, a powstała spółka akcyjna, pod marką handlową Josephine, wspólnie kontynuują podbój światowych rynków. Po II wojnie światowej huta kontynuuje produkcję, przyjmując w 1958 r. polską nazwę JULIA. W 2006 r. część huty ?Julia? w Piechowicach kupuje polska rodzina ponownie uruchamiając produkcję. Obecnie huta produkuje głownie na eksport, na najbardziej wymagające rynki, gdzie trafia nawet 80% wytworzonych w niej kryształowych dzieł sztuki.

Podczas zwiedzania huty, spacerując z przewodnikiem przez poszczególne działy, trzecioklasiści zobaczyli miejsca, gdzie doświadczeni rzemieślnicy dmuchali i formowali gorącą masę szklaną wyczarowując kryształowe karafki. Poznali także pracę innych hutników ? szlifierzy nanoszących na nie ciekawe zdobienia i kontrolerów jakości wyrobów. Dowiedzieli się, że są one w gronie zawodów ginących, gdyż nie ma już szkół kształcących w tych zawodach.

Po zakończeniu poznawania pracy hutników, wszyscy uczestnicy wycieczki krajoznawczo-edukacyjnej wzięli udział w interesujących warsztatach malowania na szkle. Podczas wyjątkowej zabawy mogli poczuć się jak artyści. Własnoręcznie malując szkło kryształowe tworzyli własne, małe dzieła sztuki stanowiące dla nich oryginalne pamiątki z pobytu w hucie szkła.

Na zakończenie pobytu w hucie ?Julia? zwiedzili również sklepy firmowe z kolekcjami wyrobów huty, w których mogli zaopatrzyć się w drobne upominki.

Opiekunami młodych uczestników wycieczki byli Małgorzata Bąk i Paulina Kuliś ? wychowawczynie klas oraz Edyta Cygal, Urszula Herman i Barbara Siąkała ? rodzice.

REKLAMA