Drukuj
fot. via PTSM-JR

W dniu 11 grudnia 2017 roku uczniowie dwóch klas III e, a następnie III f ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kamiennej Górze wybrali się na wycieczkę przyrodniczą do Krzeszowa, gdzie uczestniczyli w lekcji przyrodniczej w Szkółce Leśnej Nadleśnictwa Kamienna Góra. Cykl lekcji przyrodniczych organizowany jest dla młodych mieszkańców naszego powiatu przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych oraz Nadleśnictwo Kamienna Góra przy wsparciu finansowym Powiatu Kamiennogórskiego.

 

Młodzi kamiennogórzanie po przyjeździe do Szkółki Leśnej, zostali zaproszeni przez edukatora szkółki ? Dorotę Stodolak podleśniczą Leśnictwa Grzędy z Nadleśnictwa Kamienna Góra do Salki Edukacyjnej, gdzie zostali zaproszeni przez nią do zabawy w Bingo ? gry polegającej na uważnym słuchaniu opowiadania o prowadzącej zajęcia i skreślaniu na karcie pracy kluczowych wyrazów znajdujących się na kartach, a wypowiedzianych przez Dorotę Stodolak..

W początkowej części zajęć przybyli do Krzeszowa uczniowie dowiedzieli się, że Nadleśnictwo Kamienna Góra podzielone jest na 17 leśnictw, a 18-stą jego jednostką jest Szkółka Leśna w Krzeszowie, która zajmuje się produkcją sadzonek drzew leśnych, główne świerka, buka oraz jodły dla leśnictw Nadleśnictwa Kamienna Góra.

Głównym tematem przyrodniczych zajęć edukacyjnych było poznanie przez ich uczestników różnych form przygotowania się mieszkańców lasu do zimy. Oglądając ciekawą prezentację multimedialną i słuchając opowieści edukatorki dowiedzieli się, że w tym okresie dojrzewają owoce drzew iglastych (m. in. cisa, jałowca, jodły), które z grzybami stanowią cenny pokarm dla zwierząt oraz ptaków. Ponadto dowiedzieli się, że spotykając w lesie grzyby trujące nie należy ich niszczyć, bo są one pokarmem dla zwierząt. Na jedny ze slajdów rozpoznali niedźwiedzia, wiewiórkę, jeża oraz borsuka, które należą go największych śpiochów wśród zwierząt zapadających w zimowy sen. Jednak największym śpiochem wśród zwierząt jest popielica, która zapada w ?miesięczny sen , od września do maja. Wśród zwierząt dokarmianych w okresie zimowym przez leśników i myśliwych rozpoznały żubra, łosia, jelenia i sarnę. Natomiast spotykane w naszych lasach drapieżniki psowate ? wilki i lisy nie zapadają w sen zimowy, żyją w stadach zwanych watahami i żywią się upolowanymi przez siebie zwierzętami, padliną, pozostawionymi przez ludzi odpadami, a dietę uzupełniają jagodami.

Natomiast już w okresie jesiennym rozpoczynają się wędrówki ptaków. Wiele z naszych ptaków, w tym bociany, jaskółki i żurawie, kieruje się na południe odlatując do ciepłych krajów. Natomiast dla ptaków pozostających u nas na zimę lub przylatujących do nas z północy przygotowywane są m. in. leśne stołówki ptaków. Uczestnicy wycieczki przyrodniczej dowiedzieli się, że rzadziej przy leśnych stołówkach spotkać można dzięcioły, kowaliki oraz sójki.

Ponadto uczestnicy lekcji przyrodniczej w Szkółce Leśnej poznawali podstawowe zasady dokarmiania ptaków w karmnikach dowiadując się, że zaczynamy je dokarmiać dopiero gdy spadnie śnieg i należy to robić konsekwentnie aż do odpuszczenia mrozów. W czystych i zadbanych karmnikach powinien znajdować się tylko świeży pokarm bez soli, pleśni i konserwantów. Bardzo interesującym finałem zajęć przyrodniczych było wspólne zrobienie karmników. Zadanie to realizowane w dwóch grupach młodzi kamiennogórzanie, wykonywali z dużym zaangażowaniem, a karmniki oraz podarowany przez prowadzącą zajęcia edukacyjne ptasi pokarm w postaci kul zabrali ze sobą do swojej szkoły.

W drugiej części zajęć przyrodniczych w Szkółce Leśnej młodzi kamiennogórscy przyrodnicy poznawali tropy i ślady bytowania zwierząt. Tropy to ślady kończyn (łap , kopyt) zwierząt. Podczas zabawy ruchowej starali się poruszać podobnie jak zwierzęta stopochodne (w ich tropach widać ślady pięciu palców), palcochodne (kontaktują się z podłożem tylko przy pomocy członków palcowych) oraz kopytne (ślad dwóch palców i kopyta). Oglądając kolejne slady prezentacji poznawały jak wyglądają tropy sarny, jelenia, dzika, borsuka, lisa, zająca oraz wilka. Na kolejnych slajdach widziały ślady bytowania puchacza (tzw. wypluwki) oraz dzika (buchtowisko).

Po zrobieniu sobie wspólnego, pamiątkowego zdjęcia z prowadzącą lekcje przyrodnicze DOROTĄ STODOLAK, jedna z klas wybrała się jeszcze na krótką wycieczkę terenową. Już na terenie szkółki uczyli się rozpoznawać stawiane na pokrywie śnieżnej przez prowadzącą zajęcia tropy zwierząt, które można spotkać w naszych lasach. Dużą pomocą w tym zakresie była dla nich karta pracy z graficznym wizerunkiem różnych tropów. W szkółce, przez cały rok produkowane są sadzonki drzew, głównie świerka, buka oraz jodły, które następnie przekazywane są do poszczególnych leśnictw celem dokonania kolejnych nasadzeń. Na terenie szkółki trzecioklasiści widzieli m.in. młodnik z 4-letniki sadzonkami świerka. Natomiast podczas leśnego spaceru rozpoznawali widziane przez nich gatunki drzew iglastych rosnące w pobliżu szkółki, w tym rzadkie okazy n terenach górskich daglezję zieloną ? gatunek drzewa z rodziny sosnowatych występującą w zachodniej części Ameryki Północjej, kory w Polsce jest gatunkiem introdukowanym. Uważne oczy młodych tropicieli przyrody wyszukały leżące wokół drzewa szyszki daglezji. Wśród rosnących drzew widzieli również sosny, gatunek drzewa najliczniej występujący w naszym kraju, ale głównie na terenach nizinnych.

Po podziękowaniu za bardzo mile spędzony czas obie klasy powróciły busem ?Zwiedzaczka? do Kamiennej Góry z niezapomnianymi wrażeniami oraz postanowieniem o powrocie do Szkółki Leśnej już wiosną na wspólną wyprawę do lasu.

Opiekunami młodych uczestników wycieczki byli Małgorzata Pawlikowska i Katarzyna Grzelak - wychowawczynie klas oraz Jerzy Rubach ? Instruktor Ochrony Przyrody PTTK.