Drukuj
fot. via PTSM-JR

W dniu 13 grudnia 2017 roku uczniowie klasy III a ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kamiennej Górze wybrali się na wycieczkę przyrodniczą do Krzeszowa, gdzie uczestniczyli w lekcji przyrodniczej w Szkółce Leśnej Nadleśnictwa Kamienna Góra. Cykl lekcji przyrodniczych organizowany jest dla młodych mieszkańców naszego powiatu przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych oraz Nadleśnictwo Kamienna Góra przy wsparciu finansowym Powiatu Kamiennogórskiego.

 

Młodzi kamiennogórzanie po przyjeździe do Szkółki Leśnej, zostali zaproszeni przez edukatora szkółki ? Bartłomieja Dymka, leśnika z Nadleśnictwa Kamienna Góra do Salki Edukacyjnej, gdzie mogli spożyć drugie śniadanie.

Zajęcia przyrodnicze rozpoczęły się od swobodnych wypowiedzi uczniów na postawione przez Bartłomieja Dymka pytanie ? Z czym kojarzy im się las? Wszystkie wypowiedzi uczniów zostały spisane na kartce i stanowiły podstawę tematyczną przeprowadzanej lekcji przyrodniczej na temat zmian zachodzących w lesie w okresie zimowym. Na jednym z pierwszych slajdów zobaczyli kształt linii zakreślonej na niebie przez słońce. Na Ziemi linia ta, zwana ANALEMMĄ, ma kształt ósemki. Jej najwyższy punkt osiągany jest latem, a najniższy zimą. Punkty te odpowiadają przesileniu letniemu oraz zimowemu. Oglądając kolejne slajdy bardzo ciekawej prezentacji przyrodniczej dowiedzieli się, że zimą dojrzewają nasiona drzew iglastych (m. in. cisa, jałowica i jodły), które w tym okresie są zbierane. Wiele gatunków ptaków odlatuje z Polski na okres zimowy do ciepłych krajów, ale poznali także gatunki, które przylatują do nas (m.in. gile, jemiołuszki) z północy Europy oraz Rosji. Z kolei zwierzęta mają różne sposoby na przetrwanie zimy. Jedne zapadają w sen zimowy (np. borsuki, popielice, jeże, żółwie błotne), inne zmieniają sierść z letniej na zimową (np. gronostaje, zające, wilki), a dżdżownice przenoszą się w głębokie, niezamarznięte części gleby.

Młodzi kamiennogórzanie dowiedzieli się również, że zimą można wybrać się na grzybobranie zbierając grzyby nadrzewne m. in. boczniaki, uszaki bzowe czy soplówki jeżowate. Następnie przystąpili do zajęć plastycznych kolorując kontury borowika i muchomora oznaczając, który z nich jest jadalny, a który trujący.

Ponadto uczestnicy lekcji przyrodniczej w Szkółce Leśnej poznawali podstawowe zasady dokarmiania ptaków w karmnikach dowiadując się, że zaczynamy je dokarmiać dopiero gdy spadnie śnieg i należy to robić konsekwentnie aż do odpuszczenia mrozów. W czystych i zadbanych karmnikach powinien znajdować się tylko świeży pokarm bez soli, pleśni i konserwantów. Bardzo interesującym finałem zajęć przyrodniczych było wspólne zrobienie karmnika, który zabrali ze sobą do swojej szkoły.

Na zakończenie interesujących zajęć w Szkółce Leśnej wszyscy uczestnicy części plastycznej otrzymali nagrody w postaci wydawnictw przyrodniczych nt. ptaków lub zwierząt do wyboru.

Po zrobieniu sobie wspólnego, pamiątkowego zdjęcia z prowadzącym lekcję przyrodniczą BARŁOMIEJEM DYMKIEM przed budynkiem Szkółki, korzystając ze słonecznych promyków udali się na krótką wycieczkę pozwalającą zapoznanie się z podstawową działalnością Szkółki Leśnej tj. produkcją sadzonek drzew leśnych. W trakcie przyrodniczego spaceru zobaczyli wiele grządek z rosnącymi młodymi świerkami i bukami. Wysadzone jesienią sadzonki były przykryte materiałem w celu utrzymania cieplejszej temperatury i ochrony przed zwierzętami. Ponadto dowiedzieli się, że aktualnie na terenie szkółki rośnie ponad 500.000 sadzonek buka.

Po powrocie przed budynek szkółki, podziękowali za bardzo mile spędzony czas prowadzącemu zajęcia przyrodnicze Bartłomiejowi Dymkowi i powrócili busem ?Zwiedzaczka? do Kamiennej Góry z niezapomnianymi wrażeniami oraz postanowieniem o powrocie do Szkółki Leśnej już wiosną na wspólną wyprawę do lasu.

Wszyscy młodzi kamiennogórscy tropiciele przyrody wypełnili tym samym wszystkie warunki potrzebne do przyznania im odznaki TROPICIEL PRZYRODY w stopniu SREBNYM, które zostaną im wręczone podczas tradycyjnego PODSUMOWANIA SZKOLNEGO SEZONU TURYSTYCZNEGO, które odbędzie się w dniu 19 grudnia w SALI WITRAŻOWEK kamiennogórskiego ratusza.

Opiekunami młodych uczestników wycieczki byli Małgorzata Bąk - wychowawczyni klasy, oraz Jerzy Rubach ? Instruktor Ochrony Przyrody PTTK.