aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
fot. PTSM-JR

W dniu 14 grudnia 2017 r. uczniowie klasy III d ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kamiennej Górze wybrali się na zwiedzenie Podziemnej Trasy Turystycznej ARADO włączając się do cyklu wycieczek popularnych ph. ?Kamienna Góra ? moje miasto?. Cykl ten współorganizowany jest przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych, Muzeum Tkactwa oraz ?Projekt Arado ? zaginione laboratorium Hitlera? przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.

 

Młodzi adepci krajoznawstwa i turystyki pieszej zostali zaproszeni do zwiedzenia Podziemnej Trasy Turystycznej na zboczach Parkowej Góry przez ?Projekt Arado ? zaginione laboratorium Hitlera?, które współpracuje z Zarządem Oddziału PTSM bardzo aktywnie włączając się w proces edukacji regionalnej młodych mieszkańców Kamiennej Góry.

Po przybyciu pod budynek ARADO młodzi krajoznawcy spotkali się z przymusowym robotnikiem, w którego wcielił się Maciej Regewicz ? nasz przewodnik po podziemiach. Po wejściu do podziemi zaprosił ich do podróży w czasie i przeniesienia się w czasy II wojny światowej, a po bezpiecznym przejściu grupy obok wartowni strażnika Hansa zapoznał ich z historią powstania w latach 1943-1945 drążonych w dziewięciu miejscach kamiennogórskich podziemi, których łączna długość to około 11.000 m. Do zwiedzania udostępniony jest 350-metrowy fragment najlepiej zachowanych oraz najciekawszych podziemnych korytarzy pod Kościelną Górą. Obiekt ten posiada 1300 m2 powierzchni oraz 4350 m3 kubatury, a jego operatorem jest Fort Gerharda ze Świnoujścia. Podczas II wojny światowej Kamienna Góra (Landeshut) była jednym z centrów technologicznych niemieckiego przemysłu lotniczego, gdyż w byłych fabrykach włókienniczych umieszczono m. in. biuro projektowe firmy ARADO, w którym skonstruowano najsłynniejszy samolot odrzutowy II wojny światowej ? Arado-234 Błyskawica i mitycznego samolotu ? odrzutowego bombowca dalekiego zasięgu typu ?latające skrzydło? -AradoE-555, który na szczęście pozostał na etapie projektowym.

Zadaniem ?pracownika przymusowego? było sprawne i bezpieczne poprowadzenie grupy młodzieży przez wydrążone w skałach korytarze sztolni oraz pomoc w odkryciu przez nich niemieckich tajemnic. Przechodząc obok pomieszczenia imitującego szpital polowy uczestnicy wycieczki zostali zachęceni do wykonania dokumentacji fotograficznej. Podążając podziemnymi korytarzami okazało się, że nasz przewodnik to ?cichociemny - tajnym agentem polskiego wywiadu?. Po krótkim przeszkoleniu agenturalnym mali kamiennogórscy agenci powędrowali do tunelu, który łączył podziemia sztolni z fabryką Falka Valentina Grünfelda, do której w trakcie działań wojennych przeniesiono fabrykę Kugelfischer produkującą połowę łożysk tłocznych dla całych Niemiec. Podczas podziemnej wędrówki groziło im niebezpieczeństwo spotkania na swojej drodze niemieckich żołnierzy, więc doświadczenie zdobyte podczas szkolenia było bardzo pomocne w bezpiecznym dotarciu do kolejnej wartowni. Tam jednak natrafili na niemieckiego wartownika, którego wcielił się Adrian Wincza. Niemiecki wartownik po skontrolowaniu przepustek pozwolił im na dalsze odkrywanie tajemniczych podziemi. Uczestnicy podziemnej wyprawy dotarli następnie do największej atrakcji kompleksu, ogromnej hali, w której zobaczyli ?prototyp? samolotu ?Arado E-555 ? latające skrzydło? (21,2m. rozpiętości) oraz zaimprowizowaną pracownię jego konstruktora Waltera Blume. Stąd nasz przewodnik ? dzielny agent polskiego wywiadu, po opuszczeniu hali poprowadził ich korytarzami pełniącymi rolę ?magazynu broni?, w których prezentowane są liczne egzemplarze różnego rodzaju sprzętu wojskowego z czasów II wojny światowej, od karabinu maszynowego typu mauser, broń przeciwlotniczą, części niemieckiego radaru, bombę tzw. ?ryczącą krowę? używaną m.in. w czasie Powstania Warszawskiego czy egzemplarz miny morskiej. Podziemny spacer korytarzami sztolni wydrążonymi przez robotników przymusowych i więźniów Filii Obozu Pracy ?Gross-Rosen?, działającej w naszym mieście os 16 sierpnia 1944 r. do 9 maja 1945 r., doprowadził młodzież do korytarza prezentujących więźniów w obozowym ubraniu podczas katorżniczej pracy, którą tylko nielicznym z nich udało się przeżyć. Za swoją ciężką pracę otrzymywali bardzo skromne porcje żywieniowe (2-4 kromki chleba dziennie).Filia Obozu Pracy ?Gross-Rosem? należała do najcięższych spośród ok. 100 filii istniejących w tamtym okresie na terenie Śląska. W czasie działań wojennych życie straciło ponad 40 000 więźniów Obozu Koncentracyjnego ?Gross-Rosen?.

Po wyjściu z podziemi zwiedzili ponadto mini-muzeum, w którym zobaczyli różnorodną broń oraz sprzęt wojskowy używany w czasie II wojny światowej (część nawet sprawna do użycia), w tym m. in. egzemplarz niemieckiej maszyny szyfrującej ENIGMA, której system skutecznie rozszyfrowali Polacy.

Na zakończenie bardzo ciekawej wizyty w kamiennogórskich podziemiach i zwiedzeniu mini-muzeum ?Arado? uczestnicy wycieczki zrobili sobie wspólne, pamiątkowe zdjęcia z przewodnikiem po kamiennogórskich podziemiach MACIEJEM REGEWICZEM, a następnie podziękowali mu za mile spędzony czas oraz poznanie kamiennogórskich podziemi i zadowoleni oraz pełni niezapomnianych wrażeń powrócili do swojej szkoły.

Podziemna Trasa Turystyczna ?Projektu Arado ? zaginione laboratorium Hitlera? to bardzo interesujący obiekt, który poznając historię i zabytki oraz inne obiekty Kamiennej Góry koniecznie należy odwiedzić do czego zachęcają młodzi kamiennogórzanie, którzy w trakcie zwiedzania Podziemnej Trasy Turystycznej ARADO zdobyli Młodzieżową Odznakę Krajoznawczą, która młodych turystom-krajoznawcom zostanie wręczona podczas uroczystego PODSUMOWANIA SZKOLNEGO SEZONU TURYSTYCZNEGO w dniu 19 grudnia 2017 r. w SALI WITRAŻOWEJ kamiennogórskiego ratusza..

Opiekę nad uczestnikami podziemnej wyprawy sprawowali Paulina Kuliś ? wychowawczyni klasy oraz Jerzy Rubach ? Instruktor Krajoznawstwa Regionu PTTK.

 

REKLAMA