aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
fot. via PTSM-JR

W dniu 18 grudnia 2017 roku uczniowie klasy III e ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kamiennej Górze pojechali na wycieczkę krajoznawczo-edukacyjną do Wałbrzycha. Młodzi członkowie PTSM wzięli udział w cyklu wycieczek ph. ?Poznajemy zabytki i obiekty przyrody? organizowanego dla młodych mieszkańców naszego miasta przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.

 

Młodzi kamiennogórzanie po przyjeździe busem ?Zwiedzaczka? na parking przy dawnej Kopalni Węgla Kamiennego ?Julia? w Wałbrzychu dotarli do budynku ?Sztygarówki?, gdzie mogli odpocząć oraz zjeść drugie śniadanie.

Stara Kopalnia Węgla powstała w 1770 r. z połączenia licznych niewielkich kopalń istniejących na terenie gminy Biały Kamień od XVI w. pod nazwą ?FUCHS?/ Pod tą nazwą głębinowa kopalnia węgla kamiennego działała do 1945 r. Po zakończeniu II wojny światowej kopalnia przeszła pod polski zarząd, a jej nazwa została zmieniona na ?Julia?. W kopalni eksploatowano pokłady węgla warstw wałbrzyskich, a roczne wydobycie antracytu wynosiło od 650 tys. do 800 tys. ton. Ze względu na nierentowność kopalnia została postawiona w stan likwidacji w 1990 r., którą zakończono 17 września 1998 r.

W 2014 r. zakończono rewitalizację dawnej kopalni i utworzono Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu, które jest największą atrakcją turystyki poprzemysłowej w Polsce. Obecnie to 4,5 hektara zabytkowych obiektów poprzemysłowych, wzbogaconych o autentyczne wyposażenie obejmujące zabezpieczony i udostępniony zwiedzającym kopalniany park maszynowy.

W ?Sztygarówce? spotkali się z Justyną Korzuch i Łukaszem Chruszczem ? edukatorami Centrum Nauki i Sztuki, którzy zaprosili ich do wspólnej zabawy mającej na celu poznanie najważniejszych elementów kopalnianej infrastruktury oraz historii górnictwa. Po zapoznaniu się trzecioklasistów z planem budynków, w większości wpisanych do rejestru zabytków, z ochotę przystąpili do bardzo interesującej gry terenowej ?Maszyna wyciągowa?, polegającej na odczytywaniu poszczególnych zadań, wyszukiwaniu ukrytych przy poszczególnych obiektach kolejnych wskazówek, które wyznaczały kolejne do odszukania i poznania obiekty kopalniane. Już w ?Sztygarówce? pierwszą zagadkę ukrywał górnik w mundurze galowym, a kolejne, korzystając z posiadanego planu wyszukiwali już na terenie Starej Kopalni. Podczas terenowego spaceru działania małych odkrywców nadzorował Łukasz Chruszcz. Wśród odszukiwanych przez nich obiektów były m. in. wagoniki do wywozu węgla, zielona brama montowni, wieża widokowa, budynki z wieżami nadszybowymi, łaźnia, centrum ceramiki unikatowej, plac eventowy czy maszynownia. Poszczególne elementy budynków, gdzie ukryte były kolejne wskazówki oznaczone były niebieskimi znaczkami o różnych kształtach. Po odszukaniu ostatniego pokopalnianego budynku, za oszklonymi drzwiami czekał na nich Justyna Korzuch, która zaprosiła ?górniczych odkrywców? na gorącą herbatę.

Następnie uczestnicy wycieczki przeszli do sali wystawowej, gdzie odpowiadali na pytania-zagadki związane z pracą górników. Wśród zgromadzonych w pomieszczeniu górniczych eksponatów wyszukiwali te związane z danym pytaniem m.in. maszyny do pisania, arytmometr (urządzenie do liczenia), kilof, urządzenie ucieczkowe. Pytania-zagadki związane były także z elementami galowego stroju górników: munduru z 29 guzikami (tyle lat żyła św. Barbara ? patronka górników), czako górnicze (sztywna czapka z pióropuszami w czterech kolorach ? zielonym, białym czarnym i czerwonym). Ponadto dowiedzieli się, że pióropusz to miotełka z ptasich piór, którą górnik wymiatał drobny gruz z otworów strzałowych, którą nosił zatkaną przy czapce. Zielony pióropusz przeznaczony jest dla dyrektorów, biały dla dozoru (sztygarów), czarny dla górników, a czerwony dla członków orkiestry górniczej. Natomiast kapelmistrz orkiestry ma pióropusz biało-czerwony. Po odgadnięciu ostatniego pytania-zagadki, którego rozwiązaniem była dyspozytornia, zrobili sobie wspólne zdjęcie z prowadzącymi zajęcia edukacyjne JUSTYNĄ KORZUCH I ŁUKASZEM CHRUSZCZEM.

Na zakończenie pobytu w Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia Justyna Korzuch zaprosiła ich na zwiedzenie kolejnej interesującej wystawy ?W górniczym labiryncie? prezentującą warunki pracy górników, używany przez nich sprzęt górniczy )m.in. kaski, lampy górnicze, urządzenia ucieczkowe czy marki górnicze ? znaczki kontrolne służące do ewidencji osób pracujących pod ziemią).

Po pożegnaniu się i podziękowaniu za mile spędzony czas w Starej Kopalni z prowadzącymi zajęcia, podeszli na przykopalniany parking, z którego busem ?Zwiedzaczka? zadowoleni i pełni wrażeń z gry terenowej powrócili do Kamiennej Góry.

Opiekunami młodych uczestników wycieczki byli Małgorzata Pawlikowska ? wychowawca klasy oraz Jerzy Rubach ? Nauczyciel Kraju Ojczystego i Instruktor Krajoznawstwa Regionu PTTK.

REKLAMA