Drukuj

Mariola Jaciuk

W tym roku najwięcej głosów w naszym plebiscycie Oceń radnego otrzymała Mariola Jaciuk, radna miasta Kamienna Góra, dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących. Zapraszamy do przeczytania rozmowy ze zwyciężczynią głosowania.


- Jak Pani odbiera pozytywną ocenę wystawioną przez Internautów?
- Bardzo się cieszę, ze wsparcia i poparcia oraz z wyrazów sympatii, które do mnie dotarły po ogłoszeniu wyników głosowania.
- Po raz pierwszy jest Pani radną, jakie są Pani wrażenia po trzech latach sprawowania mandatu?
- Pracę w radzie rozpoczęłam pełna nadziei, niesamowitych planów. Wybrałam komisję spraw społecznych, byłam przekonana, że świat zawojuję. Rzeczywistość, niestety, pokazała mi gdzie jestem i że niewiele mogę. Funkcjonuje takie powiedzenie, że radny jest bezradny i w niektórych momentach tak rzeczywiście jest. Wynika to z wielu powodów m.in. braków w budżecie, niechęci innych do zgłaszanych pomysłów. To wszystko powoduje, że nie zawsze mam satysfakcję z tej pracy.
Wychodzę z założenia, że jestem radną całego miasta, a nie tylko swojego okręgu wyborczego. Miejscy radni nie powinni prześcigać się w osiągnięciach na swojej ulicy. Jeżeli podnoszę rękę np. za budżetem, to znaczy, że jestem za wszystkimi jego zapisami. Przez minione trzy lata walczyłam o estetykę w naszym mieście. Wielokrotnie interweniowałam w sprawie porządkowania miejskich cmentarzy. Udało mi się doprowadzić do pomalowania barierek przy drogach wjazdowych. Z mojej inicjatywy sukcesem zakończyły się starania o wzmocnienie mostu przy ul. Wałbrzyskiej, tuż przy skrzyżowaniu z Katowicką. Powstał plac zabaw przy ul. Szpitalnej, popierałam uporządkowanie skweru przy ul. Jeleniogórskiej. Zadbałam również o miejskie wsparcie dla nowej szkoły, która powstała w Kamiennej Górze, w budynku ZSZiO.
Wielokrotnie reagowałam w indywidualnych sprawach mieszkańców. Skutecznie rozwiązuję ich problemy.
Aktywnie uczestniczę w dyskusjach na sesji, ostatnio próbuję się dowiedzieć dlaczego tak dużo płacimy za wywóz śmieci. Na sercu leży mi dobro kamiennogórskich przedsiębiorców i zatrudnianych przez nich ludzi, jestem przeciwna zwiększaniu im obciążeń.
Bycia radną nie ograniczam tylko do dzielenia miejskich pieniędzy. Z własnych funduszy wspieram najmłodszych piłkarzy Olimpii Kamienna Góra. Żakom opłacam treningi na sali gimnastycznej.
- Jakie są Pani plany na ostatni rok kadencji?
- Pochylamy się właśnie nad projektem budżetu. Okazuje się, że pieniędzy na indywidualne popisy radnych jest niewiele. Bardzo się cieszę, że zagwarantowane są pieniądze na remont ul. Kościuszki. Dla mnie, jako radnej, mieszkanki tego miasta i dyrektora szkoły, jest to priorytet. Obydwie ręce podniosę za tą inwestycją.
- Za rok kolejne wybory, wystartuje w nich Pani?
- Nie wiem co będzie za rok. Nie zastanawiałam się jeszcze nad tym. Wiadomo, że nie mogę być radną powiatową, ale w tych samych wyborach mieszkańcy wskażą przedstawicieli do kilku szczebli samorządów.