aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

Źródło: pexels.com

Nie ulega wątpliwości fakt, że bardzo chętnie korzystamy z różnych nośników danych. Zarówno przechowujemy zdjęcia na dyskach zewnętrznych, jak i inne pliki w pamięci naszego laptopa, komputera, czy nawet smartfona. Producenci dokładają wszelkich starań, by oferować nam nowoczesne urządzenia o dużej pojemności dysków, dzięki którym możliwe jest przechowywanie sporej ilości plików. Jednak powinniśmy zdawać sobie sprawę z faktu, że nawet najnowocześniejsze sprzęty nie są bezawaryjne. Niekiedy może dojść do uszkodzenia zapisanych na nich danych i plików i wtedy konieczne będzie odzyskiwania danych z dysku. Co warto wiedzieć na ten temat? Zastanowimy się nad tym w dalszej części naszego tekstu.

Odzyskiwanie danych z dysku a ochrona przed uszkodzeniem plików

Wiele osób zastanawia się, czy istnieje skuteczna metoda, która sprawiłaby, że uda nam się bezpiecznie chronić i przechowywać dane na naszych nośnikach pamięci. Warto jednak wiedzieć o tym, że nawet najbardziej zaawansowane pod względem systemowym rozwiązania dają nam 99,9% pewności bezpieczeństwa danych. W praktyce sprawa wygląda jeszcze na bardziej skomplikowaną, gdyż jeżeli na co dzień używamy zwykłego komputera, laptopa, smartfona, tabletu, pendrive, dysków zewnętrznych, powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że należy regularnie sprawdzać wydzielone partycje dysku, gdzie przechowujemy konkretne pliki. Oczywiście świetnym rozwiązaniem byłoby zapisywanie danych również na innych nośnikach, czyli na przykład na karta w pamięci lub dyskach zewnętrznych. do niedawna jeszcze popularnym rozwiązaniem było korzystanie z płyty CD lub DVD, Ale aktualnie nośniki te odchodzą do lamusa.

Warto mieć jednak świadomość tego, że nawet prosta metoda dotycząca podziału dysku na partycje z powodzeniem może nas ustrzec przed utratą danych na skutek wystąpienia różnych błędów logicznych, wady pracy w aplikacji, czy nawet ataku wirusa. Jeżeli chodzi zaś o komputery i laptopy, powinniśmy także pamiętać o tym, by nie przechowywać ważnych istotnych danych na partycji systemowej, gdyż w takim wypadku odzyskiwanie danych z dysku może być mocno utrudnione.

Odzyskiwanie danych z dysku, czyli czynności, które należy podjąć w razie awarii

Przede wszystkim musimy sobie zdawać sprawę z tego, że odzyskiwanie danych z dysku to proces naprawdę skomplikowane i wymagające. Dlatego też na własną rękę nie należy podejmować żadnych czynności, które wiązałoby się z koniecznością instalowania darmowych darmowy programów, dostępnych w internecie. Oczywiście zdajemy sobie sprawę z tego, że użytkownicy laptopów komputerów i innych urządzeń są kuszeni różnego rodzaju reklamami, które zapewniają nas o tym, że w razie problemów, odzyskiwanie danych z dysku po zainstalowaniu danego programu będzie dziecinnie proste. Zupełnie nie jest to prawda i dlatego też nie powinniśmy sugerować się tego typu sugestiami.

Odzyskiwanie danych z dysku, czyli proces skomplikowany

Wypada jeszcze wyjaśnić, że odzyskiwanie danych z dysku jest procesem, które polega na przywracaniu dostępu do konkretnych danych, które były zapisane na dowolnych nośnikach. Ponadto odzyskiwanie danych z dysku dotyczy także odtwarzania fizycznego zapisu konkretnych danych i ma na celu odtworzenie ich pierwotnej struktury. Istotne jest jednak to, że w profesjonalnych laboratoriach, w których odzyskiwanie danych z dysku odbywa się na porządku dziennym ich, możliwe jest uzyskanie utraconych plików z urządzeń, które mogły zostać dość poważnie uszkodzone nawet w przypadku pożaru, powodzi, czy na skutek innych sytuacji. Warto wspomnieć, że odzyskiwanie danych z dysku stało się na tyle popularne, że zadbano o stworzenie jednej z wielu specjalności informatyki, zajmującej się tylko i wyłącznie tymi czynnościami. Jednak nie każdy informatyk czy osoba zajmująca się elektroniką, będzie wiedziała, jak właściwie przeprowadzić odzyskiwanie danych z dysku. Cały ten proces wymaga od nas odpowiedniej wiedzy z zakresu programowania, fizyki, robotyki, elektroniki automatyki oraz szeroko pojętych metod, dotyczących przechowywania danych.

Podsumowanie

Wspomnieliśmy już o tym, że odzyskiwanie danych z dysku to proces wymagający. Tak naprawdę przyjmuje się, że średnia skuteczność tego typu czynności w laboratoriach na całym świecie wynosi około 76%. Dlatego też powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że podejmowania samodzielnych czynności i działań, dotyczących z tego zakresu, może doprowadzić do pogłębienia problemu i doprowadzić do trwałej utraty danych.

REKLAMA