aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

fot. wp

Stres jest jednym z najważniejszych czynników, które przyczyniają się do zwiększenia liczby osób cierpiących na choroby cywilizacyjne. Jaki wpływ ma stres na ludzki organizm i jak sobie z nim radzić?

Jak stres wpływa na zdrowie?

Codzienna bieganina – dzieci do przedszkola, dorośli do pracy… Poranna sprzeczka ze współmałżonkiem, potem stresujące spotkanie w pracy i wiele uwag do Twojego projektu… Życie każdego z nas przepełnione jest codziennymi sytuacjami, które powodują stres. Kiedy od dłuższego czasu każdego dnia czujesz silny stres, taki stan rzeczy może wkrótce odbić się na Twoim samopoczuciu i zdrowiu.

Do najważniejszych konsekwencji permanentnego zestresowania należą: zawał serca, problemy trawienne, wrzody żołądka, łysienie, przybieranie na wadze, a także silne, pulsujące bóle głowy, najczęściej na skroniach i w potylicy. Długotrwały stres sprawia także, że obniża się odporność organizmu, a człowiek silnie zestresowany unika kontaktów z najbliższymi, co może prowadzić nawet do depresji. Jego poważną konsekwencją są także częste i nagłe zmiany nastroju.

Jak radzić sobie ze stresem? Czy warto używać ziół na stres?

Do najważniejszych czynników, które pozwalają na co dzień radzić sobie ze stresującymi sytuacjami, należą: kontakt z bliskimi, relaksujące hobby i aktywność fizyczna, nawet tak mało obciążająca jak wyciszająca joga. Warto zwracać jeszcze uwagę na jakość snu i dobrze zbilansowaną dietę wolną od używek.

Możesz postawić też na naturalne preparaty na stres. Najpopularniejszym ziołem uspokajającym jest bez wątpienia melisa, która odpręża, a czasem może wręcz wywoływać uczucie senności. Poza tym melisa poprawia pracę mózgu, w tym zdolność do koncentracji. Może również niwelować objawy psychosomatyczne stresu, takie jak problemy trawienne.

Mniej znane, ale równie skuteczne zioła na stres to m.in. dziurawiec, który poprawia samopoczucie i reguluje wahania nastroju. Polecane są także rozluźniający chmiel oraz lipa, która ułatwia zasypianie i pomaga poradzić sobie z poczuciem zdenerwowania.

Na koniec warto wspomnieć jeszcze o popularnej mięcie, która – poza doskonałym wpływem na układ pokarmowy – regeneruje i pobudza układ nerwowy do działania.

 

REKLAMA