aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

fot. lh

Gdzie lubisz jeździć na letni urlop? Nad jezioro czy nad morze? Obie lokalizacje mają równie wielu zwolenników. Miłośnicy jezior podkreślają spokój, jakiego nad polskim morzem uświadczyć nie można. Cenią przy tym zwłaszcza Mazury ze względu na dużą ilość rezerwatów. I z uwagi na szlaki wodne pozwalające wyruszyć na wodną wyprawę po niemal całym województwie.

A gdyby tak zamiast być w takim miejscu tylko w wakacje, uczynić je miejscem do życia kupując wymarzoną działkę nad jeziorem? Co Cię przed tym wstrzymuje? Prawdopodobnie tylko obawa przed tym, by inwestycja nie skończyła się kłopotami. Poznaj 5 kryteriów świadczących o przejrzystości oferty. Niestety większość ogłoszeń wciąż ich nie spełnia.

Czytelne zdjęcia nieruchomości. Widoczne odległości od atrakcji w okolicy

Powiedz, co Ci po zdjęciach w słabej rozdzielczości robionych zimą? Wiesz dobrze, że mieszkanie blisko linii brzegowej jeziora będzie najbardziej przyjemne, gdy roślinność wokół będzie zielona. Oczywiście przez cały rok będziesz wdychać czyste powietrze. Jednak by zdecydować się na zakup, chcesz zobaczyć ziemię także w jej najlepszym wydaniu.

Jeśli właściciel ziemi nie ma nic do ukrycia, sfotografuje działkę pod wszystkimi możliwymi kątami. Przy obecnej technologii można też zrobić zdjęcia i filmy z drona. A później pokazać na nich odległości od ważnych miejsc w pobliżu za pomocą zdobyczy grafiki cyfrowej.

Dane działki nad jeziorem precyzyjne i łatwo dostępne w ogłoszeniu

Jakie dane powinny Cię zainteresować? Przede wszystkim to, czy działka jest w pełni uzbrojona. Jeśli nie, osoba zarządzająca gruntem powinna podać Ci wszelkie informacje o potencjalnym doprowadzeniu mediów i związanych z tą akcją kosztach. Prócz tego ważna jest obecność drogi dojazdowej i jej nawierzchnia.

Tymczasem w większości ogłoszeń ledwo można się doszukać informacji o powierzchni w m2 i istniejącej zabudowie. A cena? Dostępna jest tylko po kontakcie telefonicznym, jakby była informacją dla wybranych. To sugestia, że masz się postarać. Takie podejście świadczy o tym, że właściciel działki nie szanuje Twojego czasu i wątpi w wartość swojej nieruchomości.

Działka rekreacyjna, budowlana czy rolna na Mazurach? Jest różnica

Informacja absolutnie podstawowa. Od tego zależy, co będzie można tutaj zbudować. W przypadku działki rolnej ważna będzie również klasa gruntów. Jeśli na danej działce gleba jest wysokiej klasy, nie będzie można dokonać jej przekształcenia w budowlaną. Pamiętaj, że działki rekreacyjne są przeznaczone pod obiekty do okresowego wypoczynku. Nie można się więc na nich zameldować ani prowadzić działalności gospodarczej.

Dokumentację gruntów możesz sprawdzić, zanim wyjdziesz z domu

Co przede wszystkim świadczy o przejrzystości oferty sprzedażowej działki nad jeziorem? Dostęp do dokumentacji z poziomu ogłoszenia. Gdy ogłoszeniodawca bez problemu udostępnia oglądającym ofertę księgę wieczystą i warunki zabudowy lub Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, jest to dobry wstęp do rozmowy. Prócz tego w przypadku działek położonych nad akwenem wodnym istotne będą badania geotechniczne gruntów.

Pełna i klarowna odpowiedź na wszelkie pytania o inwestycję

Dopiero, gdy widzisz ogłoszenie spełniające powyższe warunki, warto porozmawiać przez telefon. Jeśli nie określisz swoich wymogów wobec ofert, utkniesz ze swoim planem na długie miesiące. Będziesz prowadzić mnóstwo mętnych rozmów i jeździć w miejsca, które na żywo nie zainteresują Cię nawet na tyle, by wyjść z samochodu. Po dobrze przygotowanym ogłoszeniu możesz spodziewać się otwartej i rzetelnej rozmowy.

W sieci istnieje jedno konkretne miejsce, w którym wszystkie oferty spełniają powyższe wymagania. Do tego znajdziesz tam tylko działki nad jeziorem lub morzem oraz w górach. Czyli na najciekawszych terenach w Polsce. Zajrzyj na Buylando i wybierz już dziś nieruchomość, o którą chcesz spytać.

REKLAMA