aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
fot. PTSM-JR

W dniu 9 listopada 2018 roku uczniowie I a ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kamiennej Górze wybrali się na ciekawą lekcję przyrodniczą w Szkółce Leśnej Nadleśnictwa Kamienna Góra. Cykl terenowych lekcji przyrodniczych organizowany jest dla młodych mieszkańców naszego miasta przez Zarząd Oddziału PTSM oraz Nadleśnictwo Kamienna Góra przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.

 

Mali pierwszoklasiści po przybyciu do Szkółki Leśnej spotkali się z podleśniczym Mateuszem Dobrzyckim, który zaprosił ich do Salki Edukacyjnej.

Zajęcia przyrodnicze rozpoczęły się od pokazania przybyłym do Szkółki pierwszoklasistom interesującej prezentacji o jesiennych zmianach w lesie. Już na pierwszym slajdzie zobaczyli kolorowe drzewa z opadającymi liśćmi. Kolejne slajdy ukazywały tropicielom przyrody jesienne, leśne skarby ? grzyby (borowik szlachetny, podgrzybek brunatny, koźlarz czerwony oraz muchomor sromotnikowy i muchomor czerwony) oraz leśne owoce (kasztany, żołędzie, jagody jarzębiny, cisa, jałowca szyszki jodły). Słuchając uważnie opowiadania Mateusza Dobrzyckiego dowiedzieli się, że na zbieranie grzybów należy wybierać się z osobami dorosłymi znającymi się na grzybach, a grzybów nieznanych lub trujących nie należy zrywać, gdyż są one pożywieniem dla zwierząt. Także wiele owoców drzew i krzewów jest jadalnych, ale np. kasztany i szyszki są zwierzęcymi smakołykami dla saren, dzików, jeleni, wiewiórek oraz ptaków. Oglądając kolejne slajdy poznawali różne formy przygotowania się ptaków do okresu zimowego. Zobaczyli na nich ptaki, które na zimę odlatują od nas do ciepłych krajów (np. bociany i jaskółki), ale są też takie, które do nas przylatują, bo dla nich Polska jest ciepłym krajem (np. gile i jemiołuszki). Dowiedzieli się, że jelenie mają rykowiska, a łosie bukowiska. Bardzo ciekawym elementem tej części zajęć przyrodniczych była możliwość oglądnięcia przez uczniów poroży jelenia, łosia, daniela czy sarny. Słuchając opowiadania podleśniczego dowiedzieli się jak niektóre zwierzęta (np. świstaki, niedźwiedzie, jeże borsuki oraz nietoperze) zapadają w sen zimowy. Natomiast jeden z ostatnich slajdów ukazywał im skąd się wzięły nazwy jesiennych miesięcy (Wrzesień ? wrzosy, październik ? paździerze, listopad opadające liście i grudzień ? grudy).

Następnie uczestnicy lekcji przyrodniczej otrzymali od Mateusza Dobrzyckiego karty pracy ?Policz przysmaki dzików?. Zadaniem uczniów było policzenie ile dzik zjadł żołędzi, jagód, larw, ślimaków, jaj, piskląt, myszy oraz grzybów, a następnie wpisanie wyniku w odpowiednie kółko. Wszyscy wykonywali zadanie z dużym zaangażowaniem, a większość z nich wykonała je bezbłędnie.

Tropili przyrodę w Szkółce Leśnej w Krzeszowie

Po przerwie przeznaczonej m.in. na zjedzenie drugiego śniadania zostali zaproszeni na spacer po Szkółki Leśnej pozwalający zapoznać się z podstawową działalnością Szkółki Leśnej tj. produkcją sadzonek drzew leśnych. W trakcie przyrodniczego spaceru zobaczyli grządki z rosnącymi młodymi świerkami i modrzewiami, a w tunelach rosły m. in. młode jodły oraz buki.

Po zwiedzeniu Szkółki Leśnej zostali zaproszeni na krótki spacer do lasu, gdzie wyposażeni w klucze do rozpoznawania drzew i krzewów leśnych ?Czyj to liść?? uczyli się rozpoznawania drzew po liściach i igłach pokazywanych im przez Mateusza Dobrzyckiego (m.in. liść dębu, lipy, klonu czy igły jodły). Po rozpoznaniu gatunku drzewa odczytywali w spisie gatunków jego nazwę.

Po wyjściu z lasu i zrobieniu sobie wspólnego zdjęcia z prowadzącym zajęcia edukacyjne podleśniczym MATEUSZEM DOBRZYCKIM kontynuowali rozpoznawanie drzew rosnących w pobliżu Szkółki Leśnej umiejętnie korzystając z posiadanego klucza do rozpoznawania drzew i krzewów leśnych, który każdy uczestnik otrzymał na pamiątkę uczestnictwa w terenowej lekcji przyrodniczej.

Po powrocie do Szkółki Leśnej i podziękowaniu mu za interesujące i aktywizujące małych tropicieli przyrody zajęcia edukacyjne, nowe wiadomości o jesiennych zmianach zachodzących w przyrodzie i różnych gatunkach drzew pożegnali się z prowadzącym zajęcia minibusem ?Zwiedzaczka? wyruszyli w drogę powrotną, zatrzymując się na chwilę na ul. Sądeckiej, gdzie zobaczyli okazały POMNIK PRZYRODY DĄB SZYPUŁKOWY z zieloną tabliczką, na której znajdowało się GODŁO POLSKI oraz napis ?Pomnik przyrody prawem chroniony?. Był to trzeci poznany przez nich pomnik przyrody ożywionej, czym wypełnili jeden z warunków przybliżający ich do zdobycia odznaki TROPICIEL PRZYRODY w stopniu brązowym.

Po zrobieniu sobie grupowego zdjęcia z pomnikiem w tle pełni niezapomnianych wrażeń z przyrodniczej wyprawy do Szkółki Leśnej, w wesołych nastrojach, powrócili do Kamiennej Góry.

Opiekunami uczestników terenowej lekcji przyrodniczej byli Małgorzata Pawlikowska - wychowawczyni klasy oraz Jerzy Rubach ? Instruktor Ochrony Przyrody PTTK.

REKLAMA