aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
fot. PTSM-JR

W dniu 29 listopada 2018 roku uczniowie klasy II a ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kamiennej Górze uczestniczyli w interesującej lekcji zamkowej w Zamku Książ przeprowadzonej w ramach cyklu wycieczek ph. ?Poznajemy zabytki i obiekty przyrody? organizowanym dla młodych mieszkańców Kamiennej Góry przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych w Kamiennej Górze przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.

 

Po przyjeździe minibusem ?Zwiedzaczka? obok budynku bramnego, w którym mieściła się biblioteka Hochbergów skierowali się na Dziedziniec Honorowy, gdzie zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie z Zamkiem Książ w tle. W oczekiwaniu na otwarcie zamku ich zainteresowanie przykuły dwie armaty oraz duża świąteczna choinka.

We wnętrzu zamku spotkali się z przewodniczką Ewą Włodarczyk, która zaprosiła ich do Sali Kinowej na bardzo ciekawą prelekcję z prezentacją multimedialną, której celem było poznanie ponad 700-letniej historii Zamku Książ oraz jego mieszkańców ze szczególnym uwzględnieniem Piastów świdnicko-jaworskich oraz pochodzącej z Miśni rodziny Hochbergów.

Słuchając opowiadania przewodniczki i oglądając prezentację z licznymi dawnymi rycinami oraz zdjęciami dowiedzieli się, że zamek obronny, w latach 1288-1291, wzniósł Bolko I Surowy (zm. w 1301 r.) - książę świdnicko-jaworski. Ostatnim ?Panem na Książu? był jego wnuk Bolko II Mały, który zmarł bezpotomnie w 1368 r. Po śmierci w 1392 r. księżnej Agnieszki, wdowy po Bolku II Małym zamek znalazł się w posiadaniu króla czeskiego Wacława IV Luksemburskiego. Właściciele zamku zmieniali się wielokrotnie aż do 1508 r. kiedy Zamek Książ wraz z przyległymi dobrami kupił Konrad von Hochberg. To jego ród pozostawał właścicielem Zamku Książ aż do 1941 r. w największym stopniu wpływając na jego historię oraz liczne ?metamorfozy?.- przebudowy i rozbudowy zamku wraz z jego otoczenia Prowadząca ciekawą lekcję zamkową ?Książę Bolko i zamkowe legendy? opowiedziała drugoklasistom kilka legend związanych m. in. z Bolkiem III ? domniemanym synem Bolka II Małego oraz okazałym, prawie 7-metrowym sznurem pereł księżnej Daisy, a jak wiadomo w każdej legendzie jest ziarenko prawdy. Uczestnicy lekcji zamkowej usłyszeli, że na początku XX wieku w Zamku Książ mieszkała 5-osobowa rodzina: książę Jan Henryk XV von Hochberg (1861-1938) z żoną Marię Teresę Oliwię Cornwalis-West (1873-1843 zwaną ?Daisy?) oraz trzema synami Janem Henrykiem XVII (1900-1984), Aleksandrem (1905-1984) oraz Bolkiem (1910-1936). Dowiedzieli się także, że Hochbergowie byli trzecią najbogatszą rodziną w Niemczech, a siódmą w Europie. Zobaczyli ponadto liczne stare zdjęcia ilustrujące życie Hochbergów oraz 300-osobowej służby, które wykonał Louis Hardouin ? francuski szef kucharzy zamkowych.

Drugą, bardzo interesującą częścią lekcji zamkowej było zwiedzenie przez kamiennogórzan najciekawszych barokowych zamkowych pomieszczeń. Po wyjściu z Sali Kinowej zobaczyli Hol Myśliwski z licznymi trofeami łowieckimi dawnych właścicieli zamku oraz renesansowym kominkiem z piaskowca. Przez wielkie okna wychodzące na Czarny Dziedziniec zobaczyli wieżę zamkową, a następnie Salę Rycerską z herbami rodów rycerskich. Po przejściu przez Salę Konrada na półpiętrze zobaczyli zdjęcia Rodziny Hochbergów (od księcia Jana Henryka XI po księcia Bolka VI), a przewodniczka Ewa Włodarczyk przybliżyła im dzieje rodu. Stąd udali się na zwiedzanie reprezentacyjnych, barokowych komnat zamkowych rozpoczynając od Sali Wystaw, gdzie zobaczyli wystawę ?Metamorfozy Zamku Książ? ? obrazów z dawnej kolekcji Jana Henryka XV von Hochberga i księżnej Daisy, które przed 1942 r wisiały w zamkowych salach i po 70 latach powróciły do niego. Na cyklu obrazów Stephana Kesslera przedstawiających biblijną historię syna marnotrawnego. Z Sali Wystaw weszli do Salonu Zielonego - z licznymi złoceniami oraz lustrzanym odbiciem (rokokowy sufitowe plafony i mozaika na podłodze, naprzeciwległe ściany) oraz barokowym kominkiem z czerwonego marmuru. Duże wrażenie wywarło na nich kolejne pomieszczenie - Sala Maksymiliana, którą cechuje niezwykła symetria (naprzeciw trzech okien znajdują się trzy balkony). oraz wspaniały plafon z malowidłem Feliksa Antoniego Schefflera o tematyce mitologicznej przedstawiające Pegaza i Atenę w otoczeniu dziewięciu muz. Ściany Sali zdobią m. in. dwanaście pilastrów symbolizujących dwanaście miesięcy, marmurowe kominki zdobione rzeźbami mitologicznych postaci ? Sfinks oraz wazonami z orłem w koronie. Po przejściu przez Salon Biały z oryginalnym barokowym kominkiem z różowego marmuru, w Salonie Chińskim (Orientalnym) zobaczyli kryształowy żyrandol wykonany w Murano. Ściany salonu zdobią tkaniny z orientalnymi motywami oraz stiukowe dekoracje. W Salonie Gier zobaczyli intarsjowane oraz inkrustowane meble. Natomiast w Gabinecie Włoskim, przewodniczka zwróciła uwagę na XVIII-wieczny drewniany strop o motywach mitologicznych, przedstawiający Florę ? boginię kwiatów. Ponadto zobaczyli 100-letnią szafę i dębową skrzynię podróżną z 1724 r.. Po wyjściu z tego salonu Ewa Włodarczyk pokazała im ścianę, za którą znajduje się przejście do zamkowych podziemi. Na zakończenie zwiedzania dziedzictwa Hochbergów Ewa Włodarczyk zaprosiła ich do zamkowych podziemi, gdzie zobaczyli m. in. mury najstarszej, piastowskiej części Zamku Książ. Stąd zeszli do odkrytego fragmentu zamkowych skał, którego dotknięcie gwarantuje spełnienie pomyślanego życzenia, którego nikomu się nie zdradziło. Nie było uczestnika wycieczki, który nie dotknąłby skalnej ściany. Po pożegnaniu się z przewodniczką znaleźli jeszcze krótką chwilę na zakup pamiątek.

Po opuszczeniu Zamku Książ POMNIKOWA ALEJA LIP DROBNOLISTNYCH doprowadziła ich do parkingu na ul. Jeździeckiej skąd dojechali do Palmiarni w Lubiechowe wybudowanej w latach 1908-1911 przez Jana Henryka XV dla księżnej Daisy ? miłośniczki pięknych kwiatów i oryginalnych roślin. W palmiarni rośnie ponad 250 gatunków roślin z całego świata. Ściany palmiarni od wewnątrz pokrywa tuf wulkaniczny z Etny. Po spacerze alejkami oraz oglądnięciu wielu rosnących w Palmiarni egzotycznych roślin wstąpili do sklepiku, gdzie dokonali kolejnych wycieczkowych zakupów, tym razem roślin, które będą im przez długi czas przypominały im bardzo udaną wycieczkę do Zamku Książ w Wałbrzychu.

W trakcie trwania wycieczki uczniowie aktywnie zdobywający odznaki krajoznawcze zaliczyli po 10 punktów do odznaki Turysta Przyrodnik.

Po zwiedzeniu Palmiarni i dokonaniu roślinnych zakupów minibusem ?Zwiedzaczka? pełni niezapomnianych wrażeń z udanej wycieczki powrócili do Kamiennej Góry.

Opiekę nad uczestnikami wycieczki edukacyjno-przyrodniczej sprawowali Janina Żuchewicz - wychowawczyni klasy, Patrycja Rogalska i Aleksandra Stachowiak - rodzice oraz Jerzy Rubach ? Instruktor Krajoznawstwa Regionu PTTK.

REKLAMA