aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
fot. PTSM-JR

W dniu 30 listopada 2018 roku uczniowie II c ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kamiennej Górze wybrali się na drugą terenową lekcję przyrodniczą do Szkółki Leśnej Nadleśnictwa Kamienna Góra. Cykl terenowych lekcji przyrodniczych organizowany jest dla młodych mieszkańców naszego miasta przez Zarząd Oddziału PTSM oraz Nadleśnictwo Kamienna Góra przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.

 

Młodzi kamiennogórzanie po przyjeździe do Krzeszowa zatrzymali się na krótką chwilę obok Domu Annasza, gdzie znajdują się dwie stacje kalwarii krzeszowskiej. Mali przyrodnicy zobaczyli okazałą lipę drobnolistną POMNIK PRZYRODY OŻYWIONEJ z mocno wyblakłą zieloną tabliczką, na której znajdowało się GODŁO POLSKI oraz napis ?Pomnik przyrody prawem chroniony?. Poznając pomniki przyrody naszego powiatu wypełniają normy na odznakę TROPICIEL PRZYRODY lub zdobywają punkty do odznaki TURYSTA PRZYRODNIK. Następnie pojechali do Szkółki Leśnej na kolejne spotkanie z leśniczym Bartłomiejem Dymkiem oraz ?łyk? nowych wiadomości przyrodniczych.

Po przywitaniu się z Bartłomiejem Dymkiem w Salce Edukacyjnej z wielką ochotą przystąpili do pierwszej części przyrodniczych zajęć plastycznych. Ich pierwszym zadaniem było pokolorowanie otrzymanego obrazka w jesiennych barwach. Do pokolorowania były liście, leśne owoce, grzyby, zwierzęta, chmurki, krople deszczu oraz parasolka.

Po sprawnym wykonaniu zadania drugoklasiści zobaczyli fragment prezentacji ?Rozpoznawanie drzew?. Wśród drzew występujących w Polsce są gatunki rodzime, które od wieków występowały na obszarze naszego kraju oraz gatunki obce, które świadomie i celowo zostały wprowadzone do środowiska Niektóre gatunki drzew dominują w składzie poszczególnych warstw lasu, co oznacza, że zajmują największą powierzchnię, jest ich najwięcej lub dostarczają najwięcej drewna. Takie gatunki nazywamy panującymi. Słuchając opowiadania Bartłomieja Dymka dowiedzieli się, że najczęściej występującym w polskich lasach gatunkiem drzew jest sosna, ale na południu Polski oraz w górach dominuje świerk. Wśród gatunków lasotwórczych aż 86% to świerki, a następnie są buki (4%) oraz brzoza, modrzew, olsza i jawor (po 2%).

Na kolejnych slajdach zobaczyli z jakich elementów składa się liść (np. ogonek, brzeg liścia, blaszka liścia i nerw liścia), poznali różne rodzaje liści (pojedyncze, złożone, naprzeciwległe, skrętoległe), a także dowiedzieli się jak wygląda liść całobrzegi, liść o brzegu karbowanym, liść o brzegu ząbkowanym oraz liść o brzegu klapowanym. Na ostatnim slajdzie zobaczyli jak rysyje się liść brzozy brodawkowatej.

Następnie uczestnicy przyrodniczych zajęć plastycznych samodzielnie, zgodnie z instrukcjami leśniczego, uczyli się rysować liść brzozy, który mogli pokolorować wg własnego uznania.

Najważniejszą częścią zajęć plastycznych było narysowanie liścia brzozy oraz pokolorowanie go na otrzymanym od Bartłomieja Dymka drewienka brzozy. Przed narysowaniem liścia należało dokładnie wypolerować drewno brzozy otrzymanym papierem ściernym. Czynność ta sprawiła im wiele radości, mimo, że niektórych trochę bolały ręce. Po dokładnym wygładzeni powierzchni brzozy z dużym zaangażowaniem przystąpili do rysowania i kolorowania ?liścia brzozy na brzozie?, a na zakończenie innym kolorem komponowali tło wokół swojego liścia.

Po zakończeniu tej części zajęć zobaczyliśmy piękne kompozycje jesiennych liści brzozy, które zostały uwiecznione na wspólnym, pamiątkowym zdjęciu z prowadzącym zajęcia edukacyjne leśniczym BARTŁOMIEJEM DYMKIEM oraz podziękowali mu za mile spędzony czas. Wszyscy uczniowie zabrali swoje jesienne prace na pamiątkę do domu.

Po pożegnaniu się z nim, minibusem ?Zwiedzaczka?, pełni niezapomnianych wrażeń z super wycieczki, jak określiła przeprowadzone zajęcia Emilka - jedna z uczennic, powrócili do Kamiennej Góry.

Opiekunami uczestników terenowej lekcji przyrodniczej byli Beata Galica-Nowak - wychowawczyni klasy oraz Jerzy Rubach ? Instruktor Ochrony Przyrody PTTK.

REKLAMA