aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
fot. PTSM-JR

W dniu 4 grudnia 2018 r. uczniowie klasy I c ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kamiennej Górze, wybrali się na swoją pierwszą klasową lekcję muzealną do Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze uczestnicząc w cyklu lekcji muzealnych ?Zapraszamy do muzeum? organizowanych dla młodych mieszkańców naszego miasta ph. ?Kamienna Góra ? moje miasto? przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych i Muzeum Tkactwa przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.

 

Po przybyciu do Muzeum Tkactwa drugoklasiści spotkali się z Przemysławem Burchardtem, który powitał ich oraz zaprosił na drugie piętro, gdzie wzięli udział w ciekawej lekcji muzealnej pod tytułem Jak to ze lnem było?.

Słuchając prowadzącego lekcję muzealną pierwszoklasiści dowiedzieli się, że Muzeum Tkactwa to miejsce do gromadzenia przedmiotów związanych z procesem powstawania tkaniny od czasów najdawniejszych do współczesności. W pomieszczeniu, w którym odbywała się lekcja muzealna znajdują się m. in. międlice i cierlice, szczotki i grzebienie, kołowrotki i przęślice oraz krosna.

Lekcja rozpoczęła się od obejrzenia przez uczniów krótkiego filmu animowanego pt. Jak krecik dostał spodnie? W trakcie oglądania bajki poznawali kolejne czynności związane z obróbką lnu, Następnie mali kamiennogórzanie zobaczyli prezentowane przez Przemysława Burchardta wiązkę lnu oraz olej lniany. Omawiając kolejne etapy obróbki lnu zachęcił ich do samodzielnego międlenia wiązki lnu, Pod międlicą w trakcie wykonywania tej czynności usypały się paździerze, od których powstała nazwa jednego z miesięcy ? październik. Po międleniu uczestnicy lekcji zobaczyli nasiona lnu oraz szczotki i grzebienie służące do czesania lnu, który po tej czynności stawał się miękki. Zobaczyli także kołowrotek służący do wytwarzania przędzy z włókien lnu oraz przęślicę ? sprzęt pomocny przy przygotowaniu przędzy do tkania. Na zakończenie tej części zajęć Przemysław Burchardt pokazał pierwszoklasistom krosno tkackie ? urządzenie służące do wytwarzania tkanin i zaprosił ich do drugiego budynku, gdzie znajduje się stała wystawa muzealna ?Z dziejów tkactwa?.

Dużą ciekawość wśród uczniów wzbudziło drewniane krosno poziome, przy którym mogli poczuć się ?małymi tkaczami? Słuchając Przemysława Burchardta dowiedzieli się, że wszystkie czynności przy jego obsłudze były wykonywane przez tkacza przy pomocy rąk oraz nóg. Po naciśnięciu podnóżków stopami, nicielnice podnosiły grupę nici osnowy, tworząc przesmyk, przez który przeprowadzano wątek (zespół nici biegnących w poprzek tkaniny, prostopadle do kierunku nici osnowy). W trakcie tej czynności wątek łączy się z osnową tworząc tzw. splot tkacki. Ostatnią czynnością tkacką poznaną i próbowaną przez uczestników lekcji muzealnej było wspólne wykonanie fragmentu tkaniny lnianej, co sprawiło im wiele radości. Jedni z uczniów przesuwali wątek przez przesmyk osnowy, inni przeciągali wątek na drugą stronę krosna, a pozostali dobijali wątek do osnowy. W wyniku ich wspólnej pracy powstała tkanina.

Na zakończenie pierwszej wizyty w muzeum zobaczyli liczną kolekcję kołowrotków i przęślic praz zrobili sobie wspólne, pamiątkowe zdjęcie z PRZEMYSŁAWEM BURCHARDTEM,

Po podziękowaniu mu za mile spędzony czas podczas ciekawej lekcji muzealnej ?Jak to ze lnem było?? i pożegnaniu się z nim powrócili do swojej szkoły z postanowieniem powrotu do Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze na kolejną lekcję muzealną.

Opiekunami kamiennogórskich drugoklasistów byli Katarzyna Grzelak ? wychowawczyni klasy oraz Jerzy Rubach ? Instruktor Krajoznawstwa Regionu PTTK.

REKLAMA