aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

fot. PTSM-JR

W dniu 25 marca 2022 roku uczniowie klasy III b ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kamiennej Górze wybrali się na ciekawą lekcję muzealną pt. „Świat lalek” w Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze  aktywnie włączając się do „Cyklu wycieczek edukacyjnych do centrów edukacji ekologicznej oraz wycieczek popularnych rozwijających zainteresowania krajoznawczo-przyrodnicze młodych mieszkańców Kamiennej Góry”, który organizowany jest przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych  dla młodych mieszkańców Kamiennej Góry przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.

Zajęcia muzealne rozpoczęły się od swobodnej rozmowy prowadzonej z uczniami przez Joannę Stołpiec na temat – Co to jest lalka?” i „Czym jest lalka?” – m. in. lalka przedstawia człowieka i jest dla nich zabawką. Następnie, siedząc w kręgu, uważnie słuchali opowiadania prowadzącej lekcję muzealną „Świat lalek” bardzo chętnie odpowiadając na zadawane pytania dotyczące historii powstania pierwszych lalek. Słuchając opowiadania Joanny Stołpiec o rodzajach materiałów z jakich na przestrzeni wieków robiono lalki, trzecioklasiści udzielili wielu poprawnych odpowiedzi wymieniając materiały służące niegdyś i obecnie do wykonania lalek, w tym glinę, drewno, plastik i porcelanę. Ponadto mieli możliwość dotknięcia prawdziwej, porcelanowej lalki oraz przekonania się, że jest ona zrobiona z różnych materiałów i ma wbudowaną pozytywkę, której melodię posłuchały. W dalszej części zajęć muzealnych jej uczestniczki wymieniały lalki, którymi bawią się. Wśród nich były: Barbie, LOL, Enchantimals czy Superman czyli lalki modowe. Prowadząca lekcję opowiedziała im również o drewnianych rosyjskich lalkach znanych „matrioszkami” oraz lalkach szmacianych. Słuchając opowieści o lalkach dowiedzieli się, że wśród rodzajów lalek są także lalki teatralne (marionetki, pacynki, kukiełki), anatomiczne (dzięki nim dzieci uczą się m. in. różnych ról, tolerancji  ze względu na kolor skóry) oraz kolekcjonerskie.

Na zakończenie tej części  lekcji muzealnej wspólnie obejrzały prezentowane w oszklonych gablotach ponad 100 lalek kolekcjonerskich z całego świata podarowanych kamiennogórskiemu muzeum przez podróżnika i kolekcjonera Mirosława Kruszyńskiego – polskiego archeologa na stałe mieszkającego w Genewie w Szwajcarii. W pierwszej z nich zobaczyli lalki polskie, niemieckie oraz węgierskie, które ubrane są w tradycyjne stroje regionalne. W kolejnej gablocie na wyjątkową uwagę zasługują tradycyjne francuskie gliniane santosy przedstawiające starszych ludzi. Reprezentowana jest także liczna grupa lalek - suwenirów z Włoch, Hiszpanii oraz Portugalii. Wśród nich przykuły ich uwagę francuska lalka wykonana na butelce szampana oraz przedstawiająca hiszpańskiego torreadora. Z kolei na najniższym poziomie gabloty wyszukiwali drewnianej lalki z Białorusi, czy lalki z kołowrotkiem z Ukrainy. W kolejnych oszklonych gablotach nie brakowało lalek z bardziej egzotycznych zakątków świata - Wybrzeża Kości Słoniowej, Japonii, Libanu, Meksyku czy Brazylii. Oglądając lalki kolekcjonerskie uczestnicy lekcji muzealnej z wielką radością brali udział w „lalkowej zgaduj-zgaduli” zaproponowanej przez prowadzącą lekcję muzealną wyszukując w poszczególnych gablotach opisywane przez nią lalki.

Następnie wszyscy uczestnicy ciekawej lekcji muzealnej „Świat lalek” zostali zaproszeni na zajęcia plastyczne, których celem było własnoręczne wykonanie papierowej lalki. Po wysłuchaniu instrukcji wykonania takiej lalki i zobaczeniu, prezentowanego przez Joannę Stołpiec, przykładowego modelu lalki, żwawo przystąpili do wyszukiwania w koszu potrzebnych im kolorowych tkanin, które korzystając z nożyczek zamieniali w lalkowe ubranka. Do ozdobienia swoich lalek wykorzystywali również guziki i inne materiały znajdujące się na stołach. Wytrwale pracując z dużym zaangażowaniem trzecioklasiści ubierali swoje lalki w zaprojektowane przez siebie stroje, a w trwałym łączeniu ubrań z papierowym modelem lalki pomagały Joanna Stołpiec, Karolina Grochowska oraz ich wychowawczyni korzystając z pistoletów z gorącym klejem. Na zakończenie interesujących i angażujących uczniów zajęć plastycznych uczestnicy lekcji muzealnej „Świat lalek” zrobili  sobie wspólne klasowe zdjęcie z dumą prezentując swoje „arcydzieła” – pierwsze papierowe lalki.

Po podziękowaniu prowadzącym lekcję muzealną za mile spędzony czas w gościnnych dla nich murach kamiennogórskiego Muzeum Tkactwa oraz pożegnaniu się z nimi żwawo i w wesołych nastrojach powrócili do swojej szkoły.

Opiekę nad uczestnikami lekcji muzealnej sprawowali Dorota Chudek – wychowawczyni klasy oraz Jerzy Rubach – Nauczyciel Kraju Ojczystego i Instruktor Krajoznawstwa Regionu PTTK.

REKLAMA