aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

fot. PTSM-JR

W dniu 11 maja 2022 roku uczniowie klasy I c ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kamiennej Górze, członkowie Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych, wybrali się do na terenową lekcję przyrody do Szkółki Leśnej Nadleśnictwa Kamienna Góra w Krzeszowie. Uczestnicy ciekawej lekcji przyrodniczej włączyli się do  „Cyklu imprez turystyczno-krajoznawczych dla dzieci i młodzieży szkolnej z terenu Gminy Miejskiej Kamienna Góra” organizowanym dla nich przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych w Kamiennej Górze przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.

Mali kamiennogórscy przyrodnicy po przyjeździe autokarem PKS Kamienna Góra do Szkółki Leśnej w Krzeszowie spotkali się z leśniczym Bartłomiejem Dymkiem, który na rozpoczęcie przyrodniczych zajęć edukacyjnych zaproponował im wycieczkę do lasu.

Po pozostawieniu swoich plecaków w szatni Szkółki Leśnej żwawo ruszyli za prowadzącym wycieczkę przyrodniczą. Po opuszczeniu terenu szkółki przystanęli obok drzewa i oglądając liście  rozpoznali kasztanowiec, na którym jesienią pojawią się dorodne kasztany. Kolejną wiosenną rośliną widzianą przez nich były zawilce – geofity rosnące w runie leśnym, które kwitną i owocują wiosną przed pojawieniem się liści na drzewach, Skręcając do lasu zobaczyli lipy, których listki są w kształcie serca, a następnie prowadzący pokazał im szczawnik zajęczy, który wszyscy bardzo chętnie spróbowali. Spacerując po lesie widzieli również młode buki o charakterystycznej gładkiej korze, a Bartłomiej Dymek zaprezentował im gałązkę z liśćmi drzewa. Spacerując leśną ścieżką zatrzymali się w terenie podmokłym chcąc obserwować żyjące tam drobne płazy. Od leśniczego dowiedzieli się, że w Polsce żyje 19 gatunków płazów, m. in. żaby, salamandry i traszki. Ponadto w trakcie leśnej wędrówki zobaczyli połamane drzewa, a oglądając słoje drzewa, usłyszeli jak można obliczyć jego wiek. Złamane drzewo, przy którym przystanęli miało około 80 lat. Ich wzrok przykuły także budki lęgowe, które leśnicy umieszczają na drzewach oraz leśne źródełko, w którym wypatrzyli pływające małe żabki. Na zakończenie leśnego spaceru poznali także torfowiec, będący rezerwuarem wody oraz skrzypy, a wzrok jednego z uczniów przykuł  rosnący na trasie ostrożeń.

Po wyjściu z lasu, obok młodej brzeziny zobaczyli na łące liczne baloty siana, które posłużyły im do nieskrępowanej, swobodnej zabawy. Po powrocie do Szkółki Leśnej uczestniczyli w zajęciach plastycznych. Wszyscy uczniowie w trakcie inspirujących zajęć malowani przy pomocy nasączonych farbkami gąbek otrzymane od Bartłomieja Dymka drewniane żabki, którym doklejali oczy oraz upiększali je kolorowymi cekinami. Dziecięcej radości było co nie miara.

Podczas schnięcia żabek wspólnie odpowiadali na pytanie leśniczego Bartłomieja Dymka – Co widzieliśmy w lesie?, a ich liczne wypowiedzi były zapisywane na tablicy. Na zakończenie bardzo interesującej terenowej lekcji przyrody  słuchając opowiadania leśniczego o żabach wodnych, rzekotkach drzewnych, ropuchach, salamandrach plamistych, kumakach, traszkach poznawali sekrety rodzimych 19 gatunków płazów, które są bardzo pożyteczne i żabki warto mieć w ogrodzie.

Na zakończenie bardzo udanego pobytu w gościnnej Szkółce Leśnej mieli okazję upiec przywiezione przez siebie kiełbaski bułki oraz pianki w ognisku przygotowanym przez miłego gospodarza oraz swobodnie pobawić się w „berka” na okolicznej łące.

Po przyjeździe autokaru PKS w Kamiennej Górze podziękowali Bartłomiejowi Dymkowi za nowe wiadomości przyrodnicze i bardzo mile spędzony czas w Szkółce Leśnej. PO pożegnaniu się z Nim w radosnych nastrojach, pełni wrażeń z wycieczki i obietnicą  ponownego odwiedzenia Szkółki Leśnej powrócili do swojej szkoły.   

Opiekunami kamiennogórskich przyrodników byli: Małgorzata Pawlikowska -  wychowawczyni klasy oraz Jerzy Rubach – Nauczyciel Kraju Ojczystego i Instruktor Ochrony Przyrody PTTK.

REKLAMA