aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

fot. PTSM-JR

W dniu 12 maja 2022 roku uczniowie klasy I c ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kamiennej Górze, członkowie Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych, wybrali się na ciekawą lekcję muzealną do Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze biorąc udział „Cyklu wycieczek edukacyjnych do centrów edukacji ekologicznej oraz wycieczek popularnych rozwijających zainteresowania krajoznawczo-przyrodnicze młodych mieszkańców Kamiennej Góry” organizowanym dla młodych mieszkańców naszego miasta przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych w Kamiennej Górze przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.

Po przybyciu do Muzeum Tkactwa pierwszoklasiści spotkali się z Joanną Stołpiec, która zaprosiła ich do pomieszczenia, w którym znajdują się liczne eksponaty związane z dawnym gospodarstwem domowym.

Tym razem lekcja muzealna rozpoczęła się bardzo atrakcyjnym elementem - warsztatami mydlarskimi, których celem było poznanie przez biorących udział w zajęciach techniki powstawania mydła glicerynowego. Część z nich mogła samodzielne, pod kierunkiem prowadzącej zajęcia muzealne, pokroić kawałki masy glicerynowej, które pod wpływem gorącej wody roztapiały się. Roztopioną glicerynę pierwszoklasiści zabarwiali wybranymi przez nich barwnikami (niebieskim, zielonym lub fioletowym), a inni dodawali wybrane olejki zapachowa (czekoladowy, malinowy lub różany). Przygotowaną przez nich płynna gliceryna była przez Joannę Stołpiec przelewana do wybranych foremek – serduszka, gwiazdki, jabłka. W trakcie poznawania tych czynności wykazali się dużą aktywnością oraz zaangażowaniem.

Gdy glicerynowe mydełka zostały poddane procesowi stygnięcia Joanna Stołpiec zaprosiła ich na ciekawą lekcją muzealną przybliżającą im historię zwykłych czynności domowych. Rozmawiając z prowadzącą zajęcia edukacyjne dowiedzieli się, że przeniosą się w odległe czasy, kiedy w domach nie było jeszcze prądu, a tym bardziej pralek automatycznych. Słuchając opowieści Joanny Stołpiec mali kamiennogórzanie poznawali historię zwykłych czynności domowych jakimi są pranie oraz prasowanie.

W ich domach pranie to domena mam, babć oraz cioć. W dawnych czasach praniem też zajmowały się kobiety – ich babcie oraz prababcie. Opowiadając o praniu Joanna Stołpiec pokazywała im różne przedmioty służące tej zwykłej czynności, w tym drewnianą kijankę wykorzystywaną podczas prania nad rzeką oraz tarę. Pierwszoklasiści poznając tajniki prania na tarze dowiedzieli się, że do prania używano szarego mydła, którego kawałki mogli samodzielnie zetrzeć. Następnie aktywnie i z dużym zaangażowaniem uczyli się prania na tarze. Wyprane tkaniny były następnie suszone, a uczniowie zobaczyli jak wyglądały dawne klamerki. Kolejną zwyczajną czynnością jest prasowane. Uczestnicy lekcji muzealnej  poznali oraz zobaczyli kilka rodzajów żelazek wykorzystywanych na przestrzeni lat przy wykonywaniu tej czynności. Wśród muzealnych eksponatów Joanna Stołpiec zademonstrowała im żelazko na duszę, żelazko na węgiel, na wodę oraz żelazko z porcelany na gorącą wodę, które wykorzystywano przy prasowania np. kołnierzy i mankietów koszul.

 W dalszej części lekcji muzealnej jej uczestnicy poznali magiel pokojowy pochodzący z lat 20, 30 XX wieku. Joanna Stołpiec zademonstrowała im działanie magla, które służyło do „prasowania” tkanin o dużej powierzchni np. obrusów i pościeli. Dziewczęta i chłopcy bardzo chętnie spróbowali swoich sił w maglowaniu.

Na zakończenie lekcji muzealnej wszyscy pierwszoklasiści otrzymali od Joanny Stołpiec po dwa zapachowe mydełka glicerynowe w wybranym przez siebie zapachu, kształcie oraz kolorze. Były to mydełka przygotowane przez nich samych w trakcie pierwszej części lekcji muzealnej – warsztatów mydlarskich.

Po zrobieniu sobie wspólnego zdjęcia z prowadzącą ciekawą lekcję muzealną Joanną Stołpiec oraz podziękowaniu jej za mile spędzony czas opuścili gościnne mury Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze oraz zadowoleni i pełni niezapomnianych wrażeń, ze swoimi kolorowymi glicerynowymi mydełkami, powrócili do swojej szkoły.  

Opiekunem kamiennogórskich pierwszoklasistów byli Małgorzata Pawlikowska – wychowawczyni klasy oraz Jerzy Rubach – Nauczyciel Kraju Ojczystego i Instruktor Krajoznawstwa Regionu PTTK.

REKLAMA