aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

fot. PTSM-JR

W dniu 13 maja 2022 roku uczniowie klasy I d ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kamiennej Górze wybrali się na ciekawą lekcję zamkową pt. „Baśniowy Książ” do Zamku Książ w Wałbrzychu. Pierwszoklasiści uczestniczyli w „Cyklu imprez turystyczno-krajoznawczych dla dzieci i młodzieży szkolnej z terenu Gminy Miejskiej Kamienna Góra” organizowanym dla nich przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych w Kamiennej Górze przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.

Po przyjeździe autokarem PKS Kamienna Góra do Zamku Książ w Wałbrzychu uczestnicy wycieczki edukacyjno-przyrodniczej przeszli na Dziedziniec Honorowy, gdzie mogli odpocząć po podróży oraz zjeść drugie śniadanie. Po wejściu do Zamku Książ, spotkali się z przewodnikiem książańskim – ANNĄ MOTYKĄ, rozpoczynając lekcję zamkową od zwiedzanie najciekawszego, barokowego skrzydła z reprezentacyjnymi salonami. Na jednym z zamkowych korytarzy zobaczyli oszkloną makietę zamku Książ wybudowanego w XIII w. przez księcia Bolka I Surowego. Mieszkała w nim również bratanica Bolka II Małego księżniczka Anna Świdnicka, w którą na czas lekcji zamkowej wcieliła się Anna Motyka. Od 1508 r. kiedy Zamek Książ wraz z przyległymi dobrami kupił Konrad von Hochberg, aż do 1941 r. pozostaje on własnością rodu Hochbergów. Swoją funkcję obronną zamek utracił w okresie wojny trzydziestoletniej (1618-1648), a dzięki Hochbergom przechodzi liczne „metamorfozy”.- przebudowy i rozbudowy zamku oraz jego otoczenia. W zamku, swoistym M-400, mieszkała w tym czasie 5-osobowa rodzina Hochbergów – książę pszczyński Jan Henryk XV z żoną księżną Daisy oraz trzema synami Janem Henrykiem XVII, Aleksandrem oraz Bolkiem. Dowiedzieli się także, że Hochbergowie byli trzecią najbogatszą rodziną w Niemczech, a szóstą w Europie. Zamek Książ jest trzecim co do wielkości, po Malborku i Wawelu, zamkiem w Polsce.

Tak rozpoczęła się niezwykła podróż do zamkowej krainy baśni i legend – pełnej dziecięcej radości, zabawy oraz magii. Podczas aktywnej „podróży w czasie” wspólnie z przewodniczką Anną Motyką - średniowieczną księżniczkę Annę Świdnicką, poznawali zamkowe dzieje oraz legendy. poszukując zaginionego skarbu i magicznej Książęcej Skały. Na jednym z korytarzy zobaczyli zdjęcie księżnej Daisy – jednej z najpiękniejszych kobiet epoki, która w talii miała tylko 56 cm, co  było skutkiem noszenia od wczesnej młodości gorsetu. Usłyszeli także historię 7-metrowego naszyjnika z pereł, obarczonego klątwą jednego z młodych poławiaczy pereł, a podarowanego Daisy przez męża podczas podróży poślubnej dookoła świata. Mimo bogactwa Hochbergów, księżnej Daisy brakowało wolności, miłości oraz zdrowia. Księżna zmarła w 1943 r. dzień po swoich 70-tych urodzinach, Jak głosi legenda została pochowana ze swoim ulubionym naszyjnikiem z pereł, ale miejsce jej pochówku nie jest znane. Po dojściu do Sali Wystaw rozpoznawali prezentowane przez przewodniczkę mityczne stworzenia Minotaura, Gryfa i Sfinksa. Na jednym z obrazów zobaczyli scenę z „Metamorfoz Owidiusza” z wyobrażeniem Pana ścigającego nimfę Syrinks, która uciekając przed nim zamieniła się w trzcinę. Pan postanowił zerwać roślinę i połączyć poszczególne łodygi o odpowiednich długościach woskiem. W ten sposób powstał instrument muzyczny – fletnia Pana - składający się z szeregu drewnianych piszczałek. W Salonie Zielonym zobaczyli m.in. kominek z czerwonego marmuru. W Sali Maksymiliana na plafonie z pięknymi mitologicznymi malowidłami poszukiwali Pegaza, boginię wojny Atenę oraz Meduzę, a na kominkach barokową salę strzegły cztery Sfinksy. Dowiedzieli się również, że w Sali Maksymiliana znajdują się zielone pilastry, które wspólnie przeliczyli. Okazało się, że jest ich dwanaście oraz przestawiają poszczególne miesięce. Ponadto przez minutę wyznaczoną klepsydrą „księżniczki Anny” zamienili się w kamienne posągi. Kontynuując specer z Anną Motyką w Białym Salonie zobaczyli barokowy kominek z różowego marmuru, z którego weszli do Salonu Chińskiego.z barwnymi tapetami z motywem pawii uważanych w sztuce Bliskiego Wschodu za symbol nieśmiertelności. Ponadto zobaczyli portret Bolka Hochberga z białym wilkiem.

Poznając historię Zamku Książ, po zwiedzeniu barokowych salonów weszli z Anną Motyką do najstarszej, średniowiecznej części zamku, które o dziwo znajdowały się na I piętrze. Stąd schodami udali się na II piętro, gdzie zobaczyli Salę Balową powstałej w trakcie XX-wiecznej rozbudowy skrzydła zachodniego zainicjowanego przez księcia Jana Henryka XV. W przedsionku Sali Kominkowej zobaczyli zdjęcie księżnej Daisy z legendarnym 7-metrowym naszyjnikiem z pereł. Spacerując korytarzami II piętra dotarli do Holu Myśliwskiego prezentującym na ścianach liczne trofea myśliwskie Hochbergów, w tym m. in. muflona. Po wejściu do Sali Kinowej, która za czasów Hochbergów była zamkową kaplicą na początek zobaczyli 3-minutowy film prezentujący Zamek Książ w całej okazałości, bo z lotu drona.  Z „lotu ptaka” widać, że największy na terenie Dolnego Śląska zamek, położony jest na zalesionym wzgórzu przepastnego wąwozu Pełcznicy. Następnie przewodnik książański Anna Motyka przypomnała im ponad 700-letnią historię Zamku Książ i jego mieszkańców ze szczególnym  uwzględnieniem pochodzącej z Miśni rodziny Hochbergów, w tym ostatnich właścicieli książańskich dóbr – księcia Jana Henryka XV, jego żony Marii Teresy Olivii Cornwalis West, zwanej księżną Daisy (Stokrotką) oraz ich trzech synów – Jana Henryka XVII, Aleksandra i Bolka. Prelekcja o historii zamku była ilustrowana ciekawą prezentacją multimedialną. Księżnej Daisy, która spędziła w nim 50 lat, zawdzięczany ostatnią wielką przebudowę zamku, powstanie palmiarni, przebudowę zamkowych tarasów oraz sprowadzenie do Książa wielu cennych roślin, w tym różaneczników i azalii. Ponadto zaciekawiła ich legenda o zrabowanych przez rabusiów zamkowych skarbach. Rabusie podczas ucieczki w popłochu wbiegli na spróchniałą, drewnianą kładkę, która załamała się pod ich ciężarem, a złoto spoczęło na dnie rzeki Pełcznica zamiast spokojnie spoczywać w zamkowym skarbcu.

Ku radości pierwszoklasistów w Sali Kinowej znaleziona została tajemnicza szkatułka z zaginionym skarbem, którym były puzzle 12 znaków miesięcy z pilastrów, pocztówki z ilustracją zamku Książ i zakładki do książek, którymi zgodnie z miesiącem urodzenia, zostali obdarowani wszyscy uczestnicy lekcji zamkowej. Na zakończenie lekcji zamkowej „Baśniowy Książ” Anna Motyka poprowadziła ich do magicznej Książęcej Skały  - odkrytego fragmentu zamkowych skał, którego dotknięcie gwarantuje spełnienie pomyślanego życzenia, którego nikomu nie wolno było zdradzić. Nie było uczestnika wycieczki, który nie dotknąłby magiczne skalnej ściany, która dźwiękiem potwierdziła przyjęcie wszystkich życzeń. Na zakończenie bardzo ciekawej, inspirującej i angażującej pierwszoklasistów lekcji zamkowej zrobili sobie wspólne, pamiątkowe zdjęcie z „księżniczką Anną Świdnicką” – ANNĄ MOTYKĄ.   

Po podziękowaniu przewodniczce Annie Motyce za bardzo ciekawą lekcję zamkową oraz pożegnaniu się z nią opuścili zamkowe wnętrza, a jedna z uczestniczek poprosiła ją o autograf. Na Dziedzińcu Honorowym postanowili posilić się, a następnie powrócili do Zamku Książ na drobne zakupy pamiątkarskie. Duże wrażenie zrobił na nich spacer alejkami urokliwych tarasów zamkowych, w trakcie którego zobaczyli tarasy: Bogini Flory, Środkowy, Wodny, Różany zwany też Kaskadowym, Kasztanowcowy, Zachodni oraz Północny. Spacerując tarasami i oglądając zamkowe mury mogli z bliska zaobserwować jego rozbudowę na przestrzeni wieków. Po zwiedzeniu tarasów wędrowali pomnikową aleją lip drobnolistnych, a jedna z alejek Sudeckiego Ogrodu Dendrologicznego doprowadziła ich do w nim kasztanowca jadalnego.

Następnie kamiennogórscy pierwszoklasiści poznawanie dóbr rodu Hochbergów kontynuowali zwiedzając Palmiarnię, która była prezentem księcia Jana Henryka XV dla żony księżnej Daisy. Wybudowana, w latach 1911-1914, Palmiarnia pochłonęła astronomiczną sumę 7 milionów marek w złocie. Centralną jej częścią jest 15-metrowy budynek zbudowany z metalu  i szkła, w którym zasadzono palmy daktylowe. Wnętrze tego zimowego ogrodu wyłożono tufem wulkanicznych – zastygłą lawą z wulkanu Etna na Sycylii, z którego utworzono groty, wodospady oraz ściany z kieszeniami na rośliny. Spacerując alejkami Palmiarni oprócz egzotycznych roślin, w tym kaktusów, agaw i cytrusów, ich wzrok przykuły żółwie, lemury (Tytus, Juliano i Olaf), pawie oraz papugi. Część uczniów skusiła się na drobne roślinne pamiątkarskie zakupy w sklepiku oraz na słodkie „co nie co” w kawiarence „Pod palmami”. Opuszczając Palmiarnię wszyscy zwiedzający ten urokliwy obiekt otrzymali od jej pracowników drobny upominek.  

Bardzo miło spędzany czas mija szybko, więc po zjedzeniu „co nie co”  żwawo udali się na parking do oczekującego na nich autokaru PKS Kamienna Góra, którym  w wesołych nastrojach oraz pełni wrażeń z bardzo ciekawej lekcji zamkowej „Baśniowy Książ” oraz zwiedzenia Palmiarni powrócili do Kamiennej Góry. W trakcie jazdy powrotnej każdy uczestnik wycieczki otrzymał na pamiątkę również przewodnik turystyczny „Zamek Książ”.

Opiekę nad uczestnikami wycieczki sprawowali Beata Cieniuch - wychowawczyni klasy, Sylwia Bielak – pedagog oraz Jerzy Rubach – Nauczyciel Kraju Ojczystego, Instruktor Krajoznawstwa Regonu PTTK i Instruktor Ochrony Przyrody PTTK.

REKLAMA